• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Niemieckie firmy chcą Polaków jak najszybciej

Niemieckie firmy chcą Polaków jak najszybciej
Foto: TVN24 Foto: Niemcy lobbują za otwarciem rynku pracy dla wszystkich członków UE

Niemiecka Izba Przemysłu i Handlu (DIHK) zaapelowała do rządu w Berlinie o szybkie zniesienie barier w dostępie mieszkańców wschodnioeuropejskich państw UE do niemieckiego rynku pracy. - Przedłużenie okresu przejściowego o kolejne dwa lata do 2011 roku byłoby ogromnym błędem - uważa dyrektor DIHK Martin Wansleben.

- Większość naszych sąsiadów już dawno otworzyła swoje rynki pracy i dobrze na tym wyszła - ocenił Wansleben. Według niego zniesienie barier w innych krajach UE przyczyniło się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia liczby miejsc pracy. Ostrzegł, że dalszy "upór" wielkiej koalicji w tej sprawie może jej tylko zaszkodzić.

Może być stopniowo, byle szybciej

Pierwszym krokiem likwidacji ograniczeń powinno być - zdaniem dyrektora DIHK - otwarcie rynku pracy dla absolwentów szkół wyższych z krajów, które w 2004 roku przystąpiły do UE, jak również zniesienie barier w branżach niemieckiej gospodarki, w których brakuje rąk do pracy.

Zgodnie z warunkami rozszerzenia UE w 2004 roku kraje Piętnastki miały prawo wprowadzić restrykcje dla pracowników z nowych państw członkowskich maksymalnie na siedem lat. Były jednak zobowiązane do dokonania przeglądu decyzji o wprowadzeniu okresu przejściowego po dwóch, a następnie po pięciu latach od rozszerzenia.

Obecne restrykcje w Niemczech obowiązują do końca kwietnia 2009 roku.

Według dotychczasowych sygnałów partie tworzące wielką koalicję, CDU/CSU i SPD, opowiadają się za utrzymaniem barier przez kolejne dwa lata do 2011 roku.

mkg//tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane