• rozwiń
  • WIG20 2190.44 -1.08%
  • WIG30 2523.60 -1.06%
  • WIG 56758.36 -0.88%
  • sWIG80 11483.22 -0.09%
  • mWIG40 3937.88 -0.50%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:42

Dostosuj

Niemieckie 10-latki poszły lepiej niż ostatnio

Niemieckie 10-latki poszły lepiej niż ostatnio
Foto: sxc.hu Foto: Niemieckie obligacje sie sprzedały

Pierwsza aukcja obligacji w strefie euro w tym roku napawa optymizmem. Niemcy sprzedały 10-letnie papiery skarbowe za 4 miliardy euro. Popyt był większy niż na poprzedniej takiej aukcji, a rentowności niższe. Może to oznaczać, że rynki powoli odzyskują zaufanie do strefy euro.

Na dzisiejszej aukcji obligacje warte niecały 1 miliard euro przejął Bundesbank, który później sprzedaje takie papiery na rynku wtórnym.

Niemiecki bank centralny przejął jednak znacznie mniej obligacji niż w aukcji z 23 listopada - wtedy do Bundesbanku trafiło prawie 40 procent emisji.

W dzisiejszej aukcji średnia rentowność obligacji spadła do 1,93 procent wobec 1,98 procent w poprzedniej emisji z listopada. Relacja popytu do podaży wyniosła 1,3 (poprzednio 1,1).

Na spłatę długów

Emitując obligacje rządy zbierają z rynków pieniądze. Muszą za to jednak płacić inwestorom dany procent. To oprocentowanie nazywane jest rentownością. Ponieważ pieniądze ze sprzedaży obligacji trafiają zazwyczaj na spłatę zadłużenia powstałego w wyniku sprzedaży poprzednich papierów, rentowność nazywana jest często ceną, za jaką państwo obsługuje swój dług. Im gorsza kondycja finansowa państwa i większe prawdopodobieństwo, że zbankrutuje i długów nie spłaci, tym wyższe muszą być rentowności papierów, by chcieli je kupić inwestorzy.

Niemieckie papiery mają najniższe rentowności w Europie, co oznacza, że Berlin cieszy się wśród inwestorów największym zaufaniem.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane