• rozwiń

Niemiecki Weltbild bankrutem. Filie w Austrii i Szwajcarii uratowane

Niemiecki Weltbild bankrutem. Filie w Austrii i Szwajcarii uratowane
Foto: Materiały prasowe Weltbild Foto: Upadłość dotyczy tylko grupy wydawniczej, a nie filii wydawnictwa oraz spółek w Austrii i Szwajcarii

Niemieckie wydawnictwo katolickie Weltbild-Verlag ogłosiło upadłość - poinformowali w piątek w Augsburgu przedstawiciele wydawnictwa. Powodem decyzji był spadek obrotów w 2013 roku i przewidywany spadek zysków w najbliższych trzech latach.

"Wczoraj okazało się, że wbrew oczekiwaniom kierownictwa nie będziemy dysponowali koniecznymi środkami finansowymi" - czytamy w oświadczeniu prasowym wydawnictwa.

Upadłość dotyczy tylko grupy wydawniczej, a nie filii wydawnictwa oraz spółek w Austrii i Szwajcarii. Tę działalność Weltbild prowadzi razem z wydawnictwem Hugendubel. Należąca do grupy wydawniczej firma sprzedaży internetowej książek buecher.de ma także kontynuować działalność.

Wydawnictwo Weltbild-Verlag zatrudnia ponad 6 tys. osób, z których połowa pracuje w jego filiach. Jednym z właścicieli wydawnictwa jest dwanaście katolickich biskupstw w Niemczech.

Przegrana z Amazonem

Wiadomość o upadłości wydawnictwa Weltbild podał jako pierwszy dziennik kół gospodarczych "Handelsblatt". Jak twierdzi redakcja, przedstawiciele Kościoła katolickiego nie porozumieli się w sprawie dalszego finansowania przynoszącego straty wydawnictwa.

"Handelsblatt" wymienił wśród przyczyn niewypłacalności zbyt wolny proces modernizacji wydawnictwa konkurującego na rynku sprzedaży internetowej z firmą wysyłkową Amazon.

Mydło i powidło

Weltbild dysponuje w Niemczech siecią 300 sklepów, przynoszących w większości straty. Oprócz tego wydawnictwo działa jak dom wysyłkowy. Przełomu nie przyniosło rozszerzenie asortymentu. Jak pisze "Handelsblatt", obecnie w wydawnictwie można zamówić wszystko - od narzędzi do majsterkowania do bielizny.

W roku 2013 wydawnictwo wycofało się z Polski, a spółka Azymu, należąca do Grupy PWN, została większościowym udziałowcem operatora sklepu internetowego Weltbild.pl.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane