• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Niemiecki przewoźnik promowy wchodzi do Świnoujścia

Niemiecki przewoźnik promowy wchodzi do Świnoujścia
Foto: www.netfactory.pl Foto: Polskim przewoźnikom promowym wypływającym ze Świnoujścia przybędzie niemiecki konkurent

Niemiecki operator promowy TT-Line w styczniu 2014 roku uruchomi połączenie między Świnoujściem a Trelleborgiem w południowej Szwecji. Linia obsługiwana będzie sześć razy w tygodniu przez prom pasażersko-towarowy Nils Dacke.

Według Evy Joensson ze szwedzkiego oddziału TT-Line, powodem otwarcia nowej linii jest rosnący przewóz towarów z i do Polski. Na decyzję wpływ miał również fakt, iż Polska to kraj coraz częściej wybierany przez Szwedów jako kierunek na wakacje.  Armator liczy ponadto na pasażerów oraz ładunki z Europy Wschodniej.

Prom Nils Decke, który ma obsługiwać połączenie, pływał dotychczas między Trelleborgiem a niemieckim Travemuende. Może on zabrać na pokład 300 osób. Ceny za przejazd zaczynają się od 289 zł za pięć osób + samochód osobowy.

Pod niemiecką i szwedzką banderą

O wejściu niemieckiego operatora do Polski mówiło się od lutego 2013 roku, gdy firma TT-Line podpisała umowę z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście na korzystanie z terminalu. Wówczas zapowiadano, że połączenie między Świnoujściem a Trelleborgiem zostanie uruchomione w wakacje tego roku.

W maju Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło również niemiecką spółkę Poland Sweden Line GmbH (powiązaną z TT-Line), do negocjacji w sprawie nabycia pakietu akcji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. TT-Line jest operatorem sześciu promów kursujących pomiędzy Niemcami a południową Szwecją. Statki pływają pod niemiecką i szwedzką banderą. Rocznie TT-Line przewozi ponad 600 tys. pasażerów i 320 tys. jednostek transportowych.

Wzrost przewozów

Do tej pory na liniach ze Świnoujścia do południowo-zachodniej Szwecji operowali polscy przewoźnicy: Unity Line (do portów Trelleborg i Ystad) oraz Polska Żegluga Bałtycka, pływająca pod marką Polferries (do Ystad). Promy kursujące między Polską a Szwecją (Unity Line, Polferries, a także StenaLine) przewiozły w 2012 roku ponad 1,1 mln pasażerów (to o 3,8 proc. więcej niż w roku poprzednim), 331 tys. samochodów osobowych (wzrost o 5,3 proc.) oraz 398 tys. ciężarówek (wzrost o 3,1 proc.).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane