• rozwiń
  • WIG20 2157.31 +0.06%
  • WIG30 2443.36 +0.05%
  • WIG 56934.87 +0.06%
  • sWIG80 11493.70 +0.04%
  • mWIG40 3648.03 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:34

Dostosuj

Niemiecki przemysł z grubszym portfelem zamówień

Niemiecki przemysł z grubszym portfelem zamówień
Foto: TVN24 Foto: Premia za złomowanie napędziła zamówień?

Czy to już światełko w tunelu? Ta informacja w każdym razie poprawiła humory za Odrą: niemiecki przemysł w maju zebrał o 4,4 procent więcej zamówień niż w kwietniu. Takiego wzrostu nie było nie tylko w ostatnich trudnych czasach, ale i w ciągu poprzednich dwóch lat.

Analitycy spodziewali się zaś jedynie symbolicznego, półprocentowego wzrostu. Majowy przyrost zamówień był juz trzecim z rzędu.

Największy skok odczuł przemysł samochodów i części motoryzacyjnych, gdzie portfel zamówień w maju okazał się aż o 10 procent grubszy niż w kwietniu. Niemieccy analitycy wskazują, że to kolejny skutek obowiązującej tam premii za złomowanie starych (ponad 9-letnich) samochodów przy zakupie nowych pojazdów.

Producenci dóbr inwestycyjnych (np. maszyn i urządzeń) zanotowali wzrost zamówień o 5,9 proc., zaś wytwórcy towarów konsumpcyjnych - o 2,6 proc.

Do wzrostu majowego wskaźnika przyczyniły się przede wszystkim zamówienia dla przemysłu płynące zza granicy. O ile zamówienia od krajowych kontrahentów wzrosły o 3,9 proc., to wartość zamówień zza granicy zwiększyła się w stosunku do kwietnia o ponad 5,2 proc. Co ciekawe, jeszcze bardziej - aż o 8,2 procent - wzrosły zamówienia spoza strefy euro.

Wszystko to wygląda dobrze, dopóki nie porównuje się bieżących wskaźników z tymi sprzed roku: w takim ujęciu niemiecki przemysł zanotował spadek wartości zamówień aż o 1/3.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane