• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Niemiecki minister kontra anglosascy bankierzy

Niemiecki minister kontra anglosascy bankierzy
Foto: sxc.hu Foto: Finansowe iskrzenie przed G20

- Brytyjscy i amerykańscy bankierzy starają się zablokować niezbędną reformę światowego rynku finansowego - mówi na łamach tygodnika "Stern" niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck. Na najbliższym szczycie G20 najbogatsze państwa świata mają ustalić formę nadzoru dla globalnego systemu finansowego.

- W Londynie najwyraźniej istnieje lobby, które zębami i pazurami chce bronić swych przywilejów konkurencyjnych - mówi w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Steinbrueck. - Również w Stanach Zjednoczonych branża finansowa jawnie wywiera znaczne naciski na Kongres z przesłaniem "nie traktujcie sprawy regulacji rynku finansowego zbyt poważnie" - dodaje.

Minister zwrócił uwagę, że brytyjski sektor finansowy wypracowuje 15 procent produktu krajowego brutto, podczas gdy w Niemczech jest to tylko 6 proc. Dlatego sprawa nałożenia restrykcji na obciążone wysokim ryzykiem fundusze hedgingowe "napotyka szczególnie w Wielkiej Brytanii trudności, by wyrazić się uprzejmie".

Zwalczyć słabość

Na rozpoczynającym się w czwartek w Pittsburghu w USA szczycie G20 (19 przodujących gospodarczo państw świata i Unii Europejskiej) Komisja Europejska ma zamiar przedstawić propozycje europejskiego nadzoru finansowego, które miałyby wejść w życie już za rok i stać się wzorem dla rozwiązań światowych.
- Rynki finansowe mają wymiar nie tylko krajowy, ale także europejski i światowy. Tak samo musi być z ich nadzorem - oświadczył przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Podstawą propozycji jest kompromis wypracowany na szczycie UE w czerwcu. Zgodnie z nim, na tzw. poziomie makroostrożnościowym powstanie Europejska Rada Oceny Ryzyka Systemowego (European Systemic Risk Council - ESRC) z udziałem szefów 27 banków centralnych. Ma ona brać pod uwagę wszelkie informacje kluczowe dla stabilności finansowej i skutecznie reagować, wydając krajom, grupom krajów albo całej UE zalecenia odpowiedniego działania.
- Musimy wyeliminować słabości naszych systemów nadzoru finansowego, które są przynajmniej w części odpowiedzialne za kryzys finansowy - apelował komisarz ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane