• rozwiń

Niemiecka kolej znowu stanie

Niemiecka kolej znowu stanie
Foto: TVN24 Foto: Niemcy muszą przygotować się na kolejny strajk

Niemieccy kolejarze ogłosili, że 7 stycznia przystąpią do bezterminowego strajku. Decyzja zapadła po tym, jak rozmowy pomiędzy Związkiem Zawodowym Niemieckich Maszynistów Kolejowych (GDL) a zarządem Bundesbahn zostały zerwane.

Związek ostrzegł, że akcja uderzy zarówno w ruch pasażerski, jak i towarowy. Liczący 34 tys. członków związek domaga się osobnego układu zbiorowego dla maszynistów, czemu stanowczo sprzeciwiają się koleje. Ich zarząd nie chce, by pracownicy dzielili się na poszczególne korporacje. Ponadto, związkowcy chcą podniesienia płac nawet o 10-15 proc. Wcześniej domagali się nawet 31-procentowych podwyżek.

Związek maszynistów nie przystąpił do podpisanego w lipcu tego roku przez dwa większe kolejarskie związki zawodowe porozumienia przewidującego wzrost wynagrodzeń o 4,5 proc. oraz jednorazową wypłatę 600 euro.


Strajki na kolei nękają Niemcy od lipca. Eksperci szacują, że przeprowadzony w połowie listopada 62-godzinny protest maszynistów w ruchu pasażerskim i towarowym kosztował niemiecką gospodarkę co najmniej 75 mln euro.


prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane