• rozwiń

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Niemiecka gospodarka hamuje

Niemiecka gospodarka hamuje
Foto: CNBC Biznes Foto: Spadła produkcja przemyslowa w Niemczech

Jak podało Ministerstwo Gospodarki Niemiec produkcja przemysłowa w kwietniu spadła o 2,2 proc. w stosunku do marca 2012. To więcej niż prognozowali analitycy, którzy przewidywali spadek o 1 proc.

Spadek produkcji przemysłowej zanotowano również w ujęciu rok do roku o 0,7 proc. Spadek dotknął m.in. branżę budowlaną, w której produkcja obniżyła się o 6 proc. w stosuku do marca kiedy zanotowano wzrost aż o 26 proc. Z kolei produkcja dóbr inwestycyjnych, czyli np. maszyn spadła o 3,6 proc. Wzrost zanotowano zaś w produkcji energii o 2,4 proc.

Spadek zaufania

Zdaniem Aline Schuling ekonomistki ABN Amro Bank Amsterdam kryzys w strefie euro odbija się na zaufaniu i przedsiębiorcy ostrożnie podejmują decyzje inwestycyjne - Sytuacja w przemyśle niemieckim wróciła do tej z jesieni minionego roku - powiedziała Schuling.

Niemiecka gospodarka

Niemiecka gospodarka uchroniłą strefę euro przed recesją, głównie dzięki wzrostowi eksportu do krajów z poza eurolandu. Jednak później nasroje biznesu i inwestorów pogorszyły sie wraz z  perspektywami gospodarczymi państw strefy euro.

W nocy z wtorku na środę Moddy's obniżył wiarygodność kredytową trzech niemieckich banków. Wśród nich znalazł się drugi co do wielkości pożyczkobiorca w Niemczech - Commerzbank.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane