• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Niemiec kupi więcej od sąsiada. Taniej tylko w Polsce i w Czechach

Niemiec kupi więcej od sąsiada. Taniej tylko w Polsce i w Czechach
Foto: Shutterstock Foto: W 2013 roku poziom cen w Niemczech był dla prywatnego konsumenta jedynie o 1,5 proc. wyższy, niż średnia unijna

Mieszkańcy Niemiec mogą kupić więcej towarów i usług, niż mieszkancy większości krajów sąsiednich - pisze "Deutsche Welle". I dodaje, że tylko w Polsce i Czechach koszty utrzymania są niższe.

"DW" na swojej stronie internetowej podaje, powołując się na Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden, że za jedno euro niemiecki konsument kupi więcej, niż mieszkańcy większości krajów ościennych.

Niemcy nie takie drogie

Co ciekawe, w 2013 roku poziom cen w Niemczech był dla prywatnego konsumenta jedynie o 1,5 proc. wyższy, niż średnia unijna. Dotyczy to zarówno cen towarów jak i usług - od kupna chleba po wizytę u fryzjera. Według "Deutsche Welle" poza Polską i Czechami w niemal wszystkich krajach sąsiednich poziom cen był wyższy od niemieckich.

Najdroższym krajem sąsiadującym z Niemcami jest Dania. Koszty życia są tam o 39 proc. wyższe, niż średnia unijna. Ceny znacznie przekraczające średnią są też w Szwecji, Finlandii, Luksemburgu, Holandii, Belgii, Francji czy Austrii - zauważa "DW". W Europie są jednak jeszcze droższe kraje - Szwajcaria i Norwegia.

Tanio nad Wisłą

"Deutsche Welle" pisze, powołując się na dane Eurostatu, że Polska jest jednym z najtańszych krajów Unii. Koszty utrzymania są o 43 proc. niższe od średniej unijnej. W Czechach ceny towarów i usług są o 29 proc. niższe, niż średnia unijna. Najtaniej jest w Bułgarii, gdzie za te same towary i usługi konsument płaci ponad połowę mniej, niż średnio w Unii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane