• rozwiń

Niemcy: znów maszyniści będą strajkować?

Związek zawodowy maszynistów (GDL) nie doszedł do porozumienia z zarządem Kolei Niemieckich (DB), a to grozi wznowieniem powtarzających się od od kilku miesięcy strajków.

Koleje zaproponowały 34 tys. maszynistów jednorazową wypłatę w wysokości 2 tys. euro i dziesięcioprocentową podwyżkę płac, jednak kolejarze odrzucili te warunki. - Nie ma w tej propozycji niczego nowego pod żadnym względem - oświadczył w komunikacie szef GDL Manfred Schell.

GDL zaproponowało nową rundę rozmów na środę, jednak zarząd kolei go odrzucił. - Niewiążące i ogólnikowe rozmowy, jakich domaga się obecnie GDL, przyniosłyby tylko zwłokę i nie doprowadziłyby do niczego - napisał w oświadczeniu rzecznik DB Oliver Schumacher.

Komunikat GDL zaznacza, że kolejnych strajków da się uniknąć, jeśli DB będą gotowe do wynegocjowania dającego się przyjąć kompromisu. Nie wspomniano w nim jednak o konkretnej dacie.

DB zatrudniają łącznie 195 tys. ludzi. GDL odrzucił zawarte w lipcu przez dwa większe kolejarskie związki zawodowe porozumienie płacowe przewidujące wzrost wynagrodzeń o 4,5 proc. Przeprowadzony w ubiegły piątek kolejny strajk niemieckich maszynistów trwał 22 godziny, powodując odwołanie blisko 2 tys. pociągów.

jak

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane