• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"Niemcy znalazły się w najpoważniejszym kryzysie". Szykują nową partię

"Niemcy znalazły się w najpoważniejszym kryzysie". Szykują nową partię
Foto: European Parliament Foto: Kaczyński przeciwny wprowadzeniu strefy euro

Przeciwnicy wspólnej waluty euro oraz polityki niemieckiego rządu ratowania zadłużonych krajów z południa Europy zamierzają jeszcze przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu utworzyć własną partię - podał dziennik "Die Welt".

Republika Federalna Niemiec znalazła się w najpoważniejszym kryzysie w całej swej historii. Strefa euro okazała się niezdolna do przetrwania. Kraje południowoeuropejskie ulegają pauperyzacji, poddawane presji konkurencyjności ze strony euro. Całe państwa znalazły się na skraju bankructwa

"Alternatywa dla Niemiec"

Nowe ugrupowanie "Alternatywa dla Niemiec" ma powstać na bazie istniejącego od zeszłego roku ruchu obywatelskiego "Alternatywa wyborcza 2013" - informuje "Die Welt". Stoi za nią grupa liberalnych i konserwatywnych ekonomistów i publicystów. Wśród założycieli są profesor makroekonomii Bernd Lucke oraz publicyści Konrad Adam i Alexander Gauland.

W deklaracji założycielskiej ruchu jego autorzy przestrzegali przed pesymistycznym scenariuszem wydarzeń w Europie. "Republika Federalna Niemiec znalazła się w najpoważniejszym kryzysie w całej swej historii. Strefa euro okazała się niezdolna do przetrwania. Kraje południowoeuropejskie ulegają pauperyzacji, poddawane presji konkurencyjności ze strony euro. Całe państwa znalazły się na skraju bankructwa" - czytamy w deklaracji, której fragmenty przytacza "Die Welt".

Zdaniem członków ruchu obywatelskiego winę za ten stan rzeczy ponosi nie tylko niemiecki rząd, lecz też wszystkie pozostałe partie polityczne popierające politykę Angeli Merkel.

Kto za tym stoi?

Jak pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung", do grona osób wspierających ruch należą także specjaliści od finansów Stefan  Homburg i Charles Blankart oraz ekonomiści Joachim Starbatty i Dieter Spethmann, autorzy skargi do Trybunału Konstytucyjnego przeciwko pomocy dla Grecji. Do tego kręgu należy też popularny w niemieckich mediach były prezes Związku Niemieckiego Przemysłu Hans-Olaf Henkel.

Gazeta podkreśla, że działacze ruchu, mimo że sprzeciwiają się ratowaniu euro, są zwolennikami pokojowej integracji Europy.

"Alternatywa wyborcza 2013" współpracowała początkowo z eurosceptyczną partią Wolni Wyborcy (Freie Waehler), której deputowani zasiadają w bawarskim parlamencie landowym. Wolni Wyborcy zapowiedzieli już udział w wyborach do Bundestagu 22 września. Według "Die Welt" między Wolnymi Wyborcami a "Alternatywą" doszło po początkowym okresie dobrej współpracy do nieporozumień. W połowie lutego w kierownictwie ruchu obywatelskiego zapadła decyzja o założeniu własnej partii.

Już niedługo kongres

Kongres założycielski ma odbyć się 13 kwietnia w Berlinie. Nowe ugrupowanie zapowiada start we wrześniowych wyborach do Bundestagu, pod warunkiem, że uda mu się dopełnić wszystkich przewidzianych prawem wyborczym formalności. Jeśli nie, to "Alternatywa dla Niemiec" rozpocznie swoją działalność udziałem w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane