• rozwiń
  • WIG20 2339.22 +0.77%
  • WIG30 2677.43 +0.80%
  • WIG 60777.37 +0.97%
  • sWIG80 11866.15 -0.01%
  • mWIG40 4039.93 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:51

Dostosuj

Temat: Niemcy

Niemcy zaostrzają kontrolę przetargów IT. Po doniesieniach Snowdena

Niemcy zaostrzają kontrolę przetargów IT. Po doniesieniach Snowdena
Foto: sxc.hu Foto: Nowe zasady, które obowiązują od kwietnia, ale nie będą stosowane wstecznie wobec wcześniejszych kontraktów

Rząd Niemiec zaostrzył zasady przetargów na kontrakty dotyczące techniki informatycznej. Stało się to po doniesieniach na temat działalności wywiadowczej podległej rządowi USA Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) - poinformowały w piątek niemieckie władze.

W ubiegłym roku były współpracownik NSA Edward Snowden ujawnił fakt rozległego współdziałania czołowych amerykańskich firm informatycznych ze służbami wywiadowczymi, przedstawiając jako dowód szereg dokumentów, sporządzonych przez NSA na podstawie rejestrów funkcjonowania klientów tych firm.

Dostęp ograniczony

Rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych Johannes Dimroth powiedział, że do niektórych rządowych kontraktów nie będą miały dostępu firmy, które są zmuszane do przekazywania poufnych danych zagranicznym służbom wywiadowczym lub policyjnym.

Dodał, iż według nowych zasad przed dopuszczeniem do przetargu jego zagraniczni uczestnicy muszą zadeklarować, czy są z mocy prawa lub umowy zobowiązani do przekazywania stronom trzecim informacji mających wpływ na dane w projekcie, którego przetarg dotyczy.

Jeśli fakt istnienia takiego zobowiązania wyjdzie na jaw później, niemieckie władze będą mogły skorzystać ze specjalnego prawa wypowiedzenia. Strona niemiecka nie będzie musiała udowadniać, że w konkretnym przypadku rzeczywiście nastąpił przeciek danych - a ciężar udowodnienia, że się tak nie stało, będzie spoczywał na zainteresowanej firmie.

Nowe zasady, które obowiązują od kwietnia, ale nie będą stosowane wstecznie wobec wcześniejszych kontraktów, znajdą użytek wtedy, gdy waga tajności danych i konieczność ich ochrony "osiągną określony pułap" - zaznaczył Dimroth.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane