• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Niemcy wyprodukują bojowe pojazdy dla algierskiej armii

Niemcy wyprodukują bojowe pojazdy dla algierskiej armii
Foto: US Department of Defence Foto: Fuchs jest zaliczany do najlepszych pojazdów opancerzonych na świecie

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall chce, we własnej fabryce, w Algierii budować co roku 120 pojazdów opancerzonych na potrzeby algierskiej armii. Wartość kontraktu wynosi 2,7 mld euro.

W nadchodzącym tygodniu Rheinmetall chce podpisać umowę na produkcję 980 opancerzonych transporterów typu Fuchs 2. Każdego roku z fabryki wyjeżdżałoby 120 takich pojazdów.

Duży kontrakt

Do całego szeregu innych projektów zbrojeniowych w Algerii na sumę 10 mld euro włączyły się również inne niemieckie firmy takie jak ThyssenKrupp, który dostarczyć ma dwie fregaty czy koncern Daimlera, będący, jak się to określa "partnerem technologicznym" w produkcji samochodów ciężarowych i pojazdów wojskowych.

Algieria, pod przywództwem prezydenta Abdelaziza Boutefliki, wybranego w kwietniu br., jest partnerem Stanów Zjednoczonych w walce z islamistami w Afryce Północnej. Kraj ten jest także niezawodnym dostawcą gazu ziemnego do Europy.

Rząd się zgadza

Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel (SPD) nie sprzeciwia się planom wspólnych projektów z Algierią. W berlińskich kręgach rządowych stwierdzono, że nie ma powodu, aby cofać zezwolenia udzielone przez poprzedni, chadecko-liberalny rząd. Berlin tłumaczy, że Algieria jest bezpiecznym krajem, gdzie nie toczą się żadne wewnętrzne walki.

Ewentualne anulowanie kontraktów oznaczałoby, że niemieckie koncerny zbrojeniowe miałyby prawo do znacznych roszczeń za poniesione miliardowe straty.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane