• rozwiń

Niemcy wspominają budowę pierwszej autostrady

Niemcy wspominają budowę pierwszej autostrady
Foto: TVN24 Foto: Niemieckie autostrady słyną z braku limitów prędkości

Dziś mija 75 lat od czasu oddania do użytku pierwszej autostrady w Niemczech. 20-kilometrowy odcinek czteropasmowej drogi z Kolonii do Bonn otworzył w 1932 roku ówczesny burmistrz Kolonii, a później pierwszy kanclerz RFN, Konrad Adenauer.

Adenauer przez kilka lat zabiegał o dofinansowanie budowy autostrady, jednak nie mógł znaleźć zrozumienia w niemieckim rządzie. Do historii przeszła odpowiedź, jakiej udzielił mu ówczesny minister transportu Theodor von Guerard: - Niemcy są zbyt biedne, aby budować luksusowe drogi.

Ostatecznie burmistrzowi Kolonii udało się zdobyć fundusze i 6 sierpnia 1932 roku w obecności dwóch tysięcy automobilistów z całej Europy otworzył pierwszą autostradę w Niemczech. Dwa dni później udostępniono ją do normalnego ruchu. Twórcy przepisów drogowych wykazali się wówczas przyszłościowym myśleniem, ustalając dopuszczalną prędkość na 120 kilometrów na godzinę, choć większość samochodów z trudem osiągała w tamtych latach 60-tkę.

Adolf Hitler po dojściu do władzy obniżył rangę trasy nadając jej status drogi krajowej. Chciał bowiem sobie przypisać rolę twórcy autostrad i we wrześniu 1933 roku uroczyście położył kamień węgielny pod budowę pierwszej autostrady w Trzeciej Rzeszy - z Frankfurtu nad Menem do Darmstadt. Zaszczytne miano autostrady odcinek z Kolonii do Bonn odzyskał w 1958 roku. Szybko upodobali go sobie politycy i urzędnicy mieszkający w Kolonii, a pracujący w Bonn, które było wówczas stolicą RFN. Do dziś droga nazywana jest przez Niemców „torem wyścigowym dla dyplomatów”.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane