• rozwiń

Niemcy wcześniej otworzą rynek pracy?

Niemcy wcześniej otworzą rynek pracy?
Foto: TVN24 Foto: Polacy maja szansę na legalną pracę w Niemczech już za dwa lata

Władze Niemiec nie wykluczają otwarcia rynku pracy dla Polaków i obywateli innych krajów naszego regionu wcześniej, niż planowano.

Taką możliwość zasugerował po nocnym spotkaniu przywódców partii koalicyjnych przewodniczący CSU, Edmund Stoiber.

Stoiber powiedział, że rozważane jest zniesienie ograniczeń na niemieckim rynku pracy przed rokiem 2009. Złagodzenie restrykcji dotyczyłoby przede wszystkim inżynierów w tych branżach, w których niemiecka gospodarka odczuwa największe niedobory. Niemieccy chadecy opowiadają się również za ułatwieniem dostępu do rynku pracownikom spoza Unii Europejskiej.

Socjaldemokraci z rezerwą odnoszą się do liberalizacji przepisów chroniących niemieckich pracowników, ale jej nie wykluczają. Szef SPD Kurt Beck zaznaczył po nocnych rozmowach, że rząd powinien w pierwszej kolejności starać się stworzyć warunki, w których zatrudnienie znajdą niemieccy absolwenci wyższych uczelni i bezrobotni.

Spotkanie koalicjantów miało przygotować posiedzenie rządu, które odbędzie się pod koniec tygodnia. Gabinet Angeli Merkel ma na nim określić zadania na drugą połowę kadencji. Obok sytuacji na rynku pracy, najważniejszymi tematami będą między innymi przedłużenie misji Bundeswehry w Afganistanie, wprowadzenie płacy minimalnej, program działań na rzecz ochrony klimatu i prywatyzacja niemieckich kolei.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane