• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Niemcy walczą o polskie gniazdko

Niemcy walczą o polskie gniazdko
Foto: sxc.hu Foto: Nowa spółka da Polsce więcej prądu

Po ponad roku prac nad projektem niemiecki koncern energetyczny RWE i Kompania Węglowa powołały spółkę RWE Elektrownia Czeczott. Do 2015 roku ma ona wybudować w Woli (Śląskie) elektrownię węglową za ok. 1,5 mld euro. Będzie tam największy w Polsce blok opalany węglem kamiennym, ale będzie ona emitować znacznie mniej CO2 niż inne elektrownie.

Nowy blok będzie miał on moc 800 megawatów i powstanie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, których główną zaletą jest niska emisja CO2. Nowy blok ma się znacząco przyczynić do zaspokojenia wzrostu zużycia energii w Polsce oraz poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Poza ostatnimi czasami kryzysu zapotrzebowanie na energię rosło o 3-5 procent rocznie.

Niemiecko-polski Czeczott

RWE wniesie do nowej spółki kapitał, a KW nieruchomość, na której powstanie elektrownia, będzie też dostarczać do niej ok. 2,5 mln ton węgla rocznie. To roczna produkcja jednej średniej wielkości kopalni. Kompania będzie miała 25 proc. udziałów w spółce. Prace budowlane ruszą około 2013 r. Inwestycja będzie finansowana m.in. z kredytów.

Przedstawiciele obu spółek prezentując swój projekt mówili, że przeprowadzono już odwierty, powstało studium wykonalności inwestycji oraz dopracowano jej szczegółowe aspekty techniczne, takie jak np. możliwość zaopatrzenia w wodę.

Siedzibą nowej spółki będą Katowice. Szefem rady nadzorczej jest prezes RWE Polska Filip Thon, a prezesem Goetz Hanau.

Na nowe czasy

Polska energetyka stoi przed wyzwaniami związanymi z odbudowę mocy. (...) Ta inwestycja wpisuje się w te założenia i jest jedną z pierwszych jaskółek realizacji programu odbudowy i modernizacji naszej energetyki

strezlec o elkektrowni

Szef RWE Polska ocenił, że inwestycja koncernu na Śląsku bardzo dobrze wpisuje się w rządową strategię rozwoju Polski do 2030 r. oraz opracowany w resorcie gospodarki plan rozwoju dla sektora energetycznego do 2030 r. Obie strategie zakładają zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, wzrost efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Nowa elektrownia ograniczy emisję CO2, bo będzie miała znacznie wyższą od przeciętnej sprawność - do 46 proc. Obecnie średnia sprawność polskich elektrowni to 33-35 proc. Wyższa sprawność to o ok. 30 proc. mniejsze zużycie węgla na każdą wytworzoną kilowatogodzinę energii - i mniej dwutlenku węgla. Rocznie daje to 1,3 mln ton CO2 mniej.

- Polska energetyka stoi przed wyzwaniami związanymi z odbudowę mocy. Optymalnie byłoby, gdyby co roku powstawało ok. 1000 megawatów nowych mocy. Ta inwestycja wpisuje się w te założenia i jest jedną z pierwszych jaskółek realizacji programu odbudowy i modernizacji naszej energetyki - oceniła obecna podczas uroczystości powołania spółki wiceminister gospodarki, Joanna Strzelec-Łobodzińska.

Przyszłość polskiej energii?

Inwestycja w Polsce to część strategii RWE, który do 2012 roku zamierza zainwestować ok. 30 mld euro, z czego nawet 2/3 poza Niemcami. Koncern należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Zatrudnia 66 tys. osób, zaopatruje 14 mln klientów w prąd i 6 mln w gaz. Jest największym producentem energii w Niemczech i trzecim w Wielkiej Brytanii, działa także w Europie Środkowej.

W Polsce koncern reprezentują firmy RWE Polska (sprzedaje energię ponad 880 tys. klientów) i RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. Oprócz inwestycji na Śląsku RWE planuje też uruchomienie w Polsce farm wiatrowych o mocy 300 megawatów do 2015 roku. Jest też podobno zainteresowana wejściem w Grupę energetyczną Enena, którą chce sprywatyzować rząd.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie. Zatrudnia ok. 65 tys. osób w 16 kopalniach. Rocznie może wydobyć ok. 46 mln ton węgla, w ubiegłym roku osiągnęła ponad 11,5 mld zł przychodów.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane