• rozwiń
  • WIG20 2108.05 +0.10%
  • WIG30 2410.09 +0.04%
  • WIG 56118.92 -0.01%
  • sWIG80 11591.88 -0.39%
  • mWIG40 3756.04 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Niemcy: stop dla Skype w komórkach

Niemcy: stop dla Skype w komórkach
Foto: Nokia Foto: Nokia N97 postrachem operatorów komórkowych?

Niemieckie sieci komórkowe T-Mobile i Vodafone wycofują ze swojej oferty telefony Nokii - te, które umożliwiają używanie Skypa. Operatorom nie podoba się, że klienci mogliby korzystać ze stosunkowo tanich rozmów przez komunikator, zamiast płacić im słone rachunki - same opłaty za przesył danych ich nie satysfakcjonują.

Jak donosi dziennik "Die Welt", na wycofanie telefonów zdolnych do obsługi Skype zdecydowały się dwie główne sieci komórkowe. Gazeta powołuje się przy tym na nieoficjalne informacje. Oficjalna wypowiedź Vodafone brzmi "bez komentarza". Obie sieci mają łącznie 80 milionów użytkowników.

Fińska Nokia niedawno zapowiedziała ścisła współpracę ze Skype i wyposażenie wielu swoich modeli w zdolność prowadzenia rozmów za pomocą tego komunikatora. W praktyce oznaczałoby to, że użytkownik w swojej komórce ma komunikator Skype i za rozmowę z innym użytkownikiem Skype nie płaci - niezależnie od tego, czy rozmówca używa stacjonarnego komputera, czy także komórki ze Skype. Do zapłacenia pozostaje jedynie opłata za przesył danych dla operatora sieci komórkowej.

Przerażenie operatorów

Wkrótce na rynek ma wejść Nokia N97, która ma być konkurentem dla iPhona - i umożliwiać korzystanie z mobilnego Skype.

Ta perspektywa przeraża jednak właścicieli sieci komórkowych, oznacza bowiem znaczący spadek wpływów. Według spekulacji niemieckich mediów można się spodziewać, że w regulaminach i taryfach operatorów wkrótce pojawią się specjalne pozycje dotyczące internetowej telefonii, za która trzeba będzie płacić drożej.


Vodafone w Polsce jest właścicielem blisko 1/4 udziałów Polkomtela - operatora sieci Plus, natomiast Deutsche Telecom - właścieciel T-Mobile - jest posiadaczem ponad 70 procent udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci Era.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane