• rozwiń

Niemcy się skurczyły

Niemcy się skurczyły
Foto: PAP/EPA Foto: Niemiecka gospodarka z kwartału na kwartał kurczy sie już od roku

Produkt Krajowy Brutto Niemiec był w I kwartale tego roku o 3,8 proc. mniejszy niż w IV kwartale 2008 roku i o 6,7 proc. mniejszy w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - poinformował we wtorek Federalny Urząd Statystyczny z siedzibą w Wiesbaden.

Jak pisze agencja dpa, oznacza to, że Niemcy popadły w najgłębszą w ich powojennej historii recesję.

Niemiecki PKB z kwartału na kwartał obniża się systematycznie już od roku, co oznacza recesję.

W porównaniu z analogicznymi okresami rok wcześniej gospodarka Niemiec zarejestrowała w II kwartale 2008 roku wzrost o 3,4 proc, zaś w III kwartale o 1,4 proc. Jednak dla IV kwartału wskaźnik ten wyniósł już minus 1,7 proc., a dla pierwszych trzech miesięcy 2009 roku minus 6,7 proc.

Jak wskazuje Federalny Urząd Statystyczny, najważniejszą przyczyną ujemnego wzrostu gospodarczego w I kwartale br. była sytuacja w handlu zagranicznym - eksport Niemiec zmniejszył się w tym czasie o 9,7 proc., podczas gdy import tylko o 5,4 proc.

Łączna kwota inwestycji spadła w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2009 roku o 7,9 proc, przy czym w przemyśle maszynowym i produkcji pojazdów było to aż 16,2 proc. Zwiększyły się natomiast wydatki na konsumpcję prywatną oraz państwową - odpowiednio o 0,5 i 0,3 proc.

ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane