• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Niemcy się potknęły i pociągnęły giełdy

Wychodzenie z recesji przychodzi Niemcom z niemałym trudem. Mimo pompowania miliardów euro w największą gospodarkę Europy, produkcja przemysłowa nieoczekiwanie spadła tam w październiku o 1,8 proc. wobec września. I choć eksperci uspokajają, że to tylko jeden gorszy miesiąc, to rozczarowani inwestorzy po tych danych zaczęli sprzedawać akcje.

Rok do roku produkcja przemysłowa w Niemczech stopniała o 12,4 proc. - czyli o niemal tyle samo, co we wrześniu. Analitycy oczekiwali spadku o 10,2 proc. Miesięczna prognoza mówiła o wzroście o jeden proc.

Niemiecki przemysł znalazł się pod kreską w ujęciu miesięcznym po raz pierwszy od trzech miesięcy. Wynika to głównie ze spadku produkcji energii i dóbr inwestycyjnych, takich jak maszyny. Jeszcze we wrześniu produkcja była 3,1 proc. na plusie.

Nie tak miało być

Niemiecki sektor przemysłowy jest jednak w fazie mocnego ożywienia. Jeden gorszy miesiąc tego nie zmieni

ekonomistka o niemczech

- Już dane o zamówieniach w przemyśle rozczarowały, a te wskaźniki poruszają się synchronicznie - mówi Aline Schuiling, ekonomistka Fortis Bank Nederland w Amsterdamie. W poniedziałek niemiecki urząd statystyczny podał, że w październiku zamówienia w przemyśle poszły w dół po raz pierwszy od ośmiu miesięcy - o 2,1 proc. wobec września. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,6 procent.
- Niemiecki sektor przemysłowy jest jednak w fazie mocnego ożywienia. Jeden gorszy miesiąc tego nie zmieni - pociesza jednak ekonomistka.

Na te słowa głusi wydali się inwestorzy. Zaraz po danych niemieckiego ministerstwa gospodarki indeksy giełdowe w całej Europie zaczęły dość gwałtowanie tracić. WiIG20, który do godz. 12:00 oscylował wokół poniedziałkowego zamknięcia, pół godziny potem był już ok. jednego proc. na minusie.

mkg ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane