• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Niemcy się kurczą

Niemiecka gospodarka może skurczyć się w tym roku o więcej niż 5 procent - przyznał minister finansów Peer Steinbrueck. Podobnie jej stan ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według jego obliczeń, Produkt Krajowy Brutto Niemiec zmniejszy się w tym roku o 5,6 procent.

Tymczasem - według niemieckich mediów - czołowe niemieckie instytuty badań gospodarczych prognozują jeszcze głębszy, 6-procentowy spadek PKB oraz wzrost liczby bezrobotnych o blisko milion.

Aktualna prognoza niemieckiego rządu, skorygowana w lutym, zakłada, że krajowa gospodarka skurczy się o 2,25 proc. Nowa oficjalna prognoza zostanie przedstawiona 29 kwietnia.

Związkowcy chcą 100 mld euro

Pomimo tych negatywnych szacunków niemiecki rząd odrzucił apele o przyjęcie trzeciego programu antykryzysowego. Z żądaniem opracowania takiego planu wystąpili związkowcy, uczestniczący w środowym spotkaniu przedstawicieli rządu, gospodarki i związków zawodowych, poświęconym ocenie sytuacji gospodarczej.

Według związkowców nowy program antykryzysowy powinien opiewać na 100 mld euro.

Szef Niemieckiego Zrzeszenia Związków Zawodowych (DGB) Michael Sommer ostrzegł nawet przed "społecznymi niepokojami" w związku z recesją gospodarczą. - Rozmiary dotychczasowych pakietów nie są wystarczające. Należy je wzmocnić i poszerzyć - powiedział Sommer w rozmowie z gazetą "Nordwest-Zeitung".

Jego zdaniem konieczne są zachęty konsumpcyjne dla grup o średnich i niskich dochodach oraz energiczne przeciwdziałanie bankructwom i redukcjom zatrudnienia.

Rząd: trzeci plan nie ma sensu

Zarówno Steinbrueck, jak i minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg ocenili jednak, że kolejny program antykryzysowy nie miałby sensu i nie jest potrzebny. Zdaniem ministra finansów wszelkie pogłoski o trzecim planie pobudzenia koniunktury negatywnie wpływają na realizację dwóch poprzednich, opiewających w sumie na ponad 80 mld euro. - Ich efekty nie są jeszcze głęboko odczuwalne - ocenił.

mon/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane