• rozwiń
  • WIG20 2181.89 -1.15%
  • WIG30 2477.03 -1.29%
  • WIG 57761.89 -1.17%
  • sWIG80 11598.40 -0.10%
  • mWIG40 3738.99 -1.85%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:41

Dostosuj

Niemcy: Sąd pozwala rozszerzyć strajk na kolei

Niemcy: Sąd pozwala rozszerzyć strajk na kolei
Foto: TVN24.pl Foto: Niemieccy maszyniści mogą rozszerzyć strajk

Strajku na niemieckiej kolei ciąg dalszy. Dziś krajowy sąd pracy w Chemnitz zdecydował, że Związek Zawodowy Niemieckich Maszynistów może rozszerzyć strajk na pociągi towarowe i dalekobieżne. Do tej pory strajk obejmował tylko przewozy regionalne i podmiejske.

Sędzia Werner Lesching, tłumacząc werdykt, powiedział, że konstytucyjne prawo do strajku nie może być ograniczane.

Przewodniczący związku zawodowego Manfred Schell uznał decyzję sądu za wielkie zwycięstwo. Dodał, że związek nie podjął jeszcze decyzji co do dalszych zmian w swej akcji, choć niewykluczone rozszerzenia strajku.

Co jednych ucieszyło, innych zmartwiło. Zarząd państwowych Kolei Niemieckich (DB) liczył na całkowity sądowy zakaz akcji strajkowej. - Nie jest to dobry dzień dla naszych klientów - powiedział rzecznik DB Werner Bayreuther, komentując orzeczenie sądu.

Konflikt trwa od marca

Związek Zawodowy Niemieckich Maszynistów domaga się podwyższenia płacy początkowej z 2 do 2,5 tys. euro, skrócenia tygodniowego czasu pracy do 40 godzin oraz osobnego układu zbiorowego. Pracodawcy sprzeciwiają się odrębnej umowie, obawiając się, że zgoda na ten postulat wywoła ponowne żądania innych grup zawodowych pracujących na kolei.

Pod koniec października maszyniści przeprowadzili najdłuższy w historii Niemiec, 30-godzinny strajk komunikacji miejskiej. 2,7 mln pasażerów miało kłopoty z dotarciem do pracy, szkoły i innych miejsc przeznaczenia. W strajku uczestniczyło 2,5 tys. maszynistów.

Konflikt na niemieckiej kolei trwa od marca. W lipcu doszło do pierwszej fali strajków ostrzegawczych.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane