• rozwiń

Niemcy: po wojnie tak źle jeszcze nie było

Niemcy: po wojnie tak źle jeszcze nie było
Foto: TVN24 Foto: Spadek PKB jeszcze nigdy nie był tak drastyczny w powojennej historii Niemiec

Niemcy pogrążone w recesji. PKB naszego zachodniego sąsiada zmniejszy się w tym roku ponad 2 proc. Kryzys już teraz skutecznie hamuje eksport, a analitycy prognozują - w najbliższym czasie pracę straci 500 tys. Niemców.

W 2009 roku PKB Niemiec zmniejszy się o 2,25 proc. - zakłada przyjęty w środę przez rząd w Berlinie roczny raport gospodarczy.

Poprzednia prognoza rządowa z października zeszłego roku zakładała wzrost gospodarczy na poziomie 0,2 proc.

- Tak duży spadek PKB - jak ten, który niestety musimy założyć obecnie - nie ma precedensu w powojennej historii Niemiec - tłumaczył minister gospodarki Michael Glos.

Jak tłumaczą analitycy, głęboka recesja odbierze pracę aż 500 tys. osób. Bez zajęcia pozostanie 3,5 mln Niemców a poziom bezrobocia wzrośnie do 8,4 procent.

Leży także eksport...

Raport przynosi fatalne prognozy także dla eksportu - ten spadnie znacznie, aż o 8,9 procent w stosunku do poziomu z 2008 roku.

Rząd szuka recepty na kryzys. Minister Glos ma nadzieję, że przyjęte przez rząd w Berlinie dwa programy pobudzenia koniunktury gospodarczej przyniosą pozytywne efekty już w 2010 roku.

- Nasza koncepcja, która łączy doraźne działania stabilizujące oraz długookresowe impulsy wzrostu, daje szansę, byśmy wyszli z kryzysu nie osłabieni, ale wzmocnieni - przekonywał minister.

Co rząd ma na myśli mówiąc o doraźnych działaniach stabilizujących? Chodzi o dwa niemieckie plany antykryzysowe - te opiewają w sumie na 80 mld euro.

eq ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane