• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Niemcy obniżają podatki

Niemcy odetchną z ulgą - podatkową. Bundestag przyjął ustawę redukującą ciężary podatkowe dla obywateli o kwotę blisko 10 mld euro rocznie, a także wprowadzającą ułatwienia dla przedsiębiorstw. To największe cięcia podatków od czasu objęcia władzy w Niemczech przez wielką koalicję CDU/CSU i SPD.

Ustawa przewiduje m.in. większe odpisy podatkowe od wydatków na ubezpieczenia chorobowe oraz pielęgnacyjne. Osoby zatrudnione będą w przyszłym roku mogły odpisać od dochodu maksymalnie 1900 euro, zaś podatnicy pracujący na własny rachunek - 2800 euro.

Decyzja Bundestagu jest konsekwencją orzeczenia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe w sprawie odliczania od dochodu wydatków na wspomniane ubezpieczenia.

Ostatnia taka obniżka

Minister finansów Peer Steinbrueck ocenił, że ta "prawdopodobnie największa w historii RFN obniżka ciężarów podatkowych" przychodzi we właściwym momencie. W związku z zakładanym rekordowym deficytem budżetu państwa na poziomie 90 mld euro w przyszłym roku, nie będzie pola manewru dla kolejnych cięć podatków - ocenił minister.

Tymczasem chadeckie partie - CDU i bawarska CSU - zapisały w projekcie programu przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu znaczne obniżenie ciężarów podatkowych w następnej kadencji. Jest to także główny postulat liberalnej FDP, z którą chadecy chcą utworzyć po wyborach koalicję rządzącą.

/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane