• rozwiń

Niemcy nie planują sprzedaży polskiego BRE

Niemcy nie planują sprzedaży polskiego BRE
Foto: TVN24 Foto: MultiBank i mBank należą do Commerzbanku

Commerzbank nie planuje sprzedaży polskiego BRE Banku - donosi Reuters powołując się na słowa prezesa niemieckiego banku. Commerzbank chce poradzić sobie również bez rządowej pomocy, której przyjęcie oznaczałoby nacjonalizację.

O tym, że obsługujący ponad 14 mln klientów Commerzbank może potrzebować pomocy państwa mówi się już od kilku tygodni.

Bank cierpi na brak kapitału, bo musi dokonywać odpisów na greckie obligacje, co jest jednym z uzgodnień unijnego szczytu z końca października. Dodatkowo obciąża go inny wymóg szczytu - banki europejskie do połowy 2012 roku muszą podnieść współczynnik wypłacalności tzw. core tier 1 do poziomu 9 proc. Szacuje się, że w związku z tym Commerzbank może potrzebować nawet 5,3 mld euro dodatkowego kapitału. Gdyby te środki wyłożył niemiecki rząd, oznaczałoby to jednak nacjonalizację banku.

Commerzbank jest właścicielem działającej na naszym rynku grupy BRE, w której skład wchodzą BRE Bank, mBank i MultiBank. Według analityków w obliczu braku kapitału, Niemcy mogliby zdecydować się na sprzedaż polskiej gałęzi. Miałoby to im przynieść 8-10 mld zł (1,8–2,2 mld euro).

W opublikowanej dziś rozmowie z agencją Reuters, prezes Commerzbanku Martin Blessing zapewnił jednak, że nie planuje sprzedaży BRE. - Traktujemy Polskę jako nasz drugi kluczowy rynek - powiedział.

Podkreślił też, że Commerzbank nie planuje korzystania z pomocy państwa. Jak podkreślił Blessing, bank sam poradzi sobie z zebraniem 5 mld euro dodatkowego kapitału. Nie wypłaci dywidendy swoim akcjonariuszom i sprzeda część swoich spółek prowadzących działalność pozabankową.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane