• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Niemcy nie chcą pomagać Chinom

Niemcy nie chcą pomagać Chinom
Foto: TVN24 Foto: Hongkong - w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu chińskiej potęgi gospodarczej

W Niemczech rozgorzała debata, czy Chiny nadal zasługują na miano "kraju rozwijającego się" - i czy przysługuje im pomoc ekonomiczna. Powodem dyskusji są znakomite wyniki gospodarcze Państwa Środka.

– Chiny są rozwiniętym, wysokouprzemysłowionym narodem i nie ma powodów, dla których mielibyśmy im pomagać – uważa wiodący polityk FDP Rainer Bruderle. Wtóruje mu jeden z liderów koalicyjnego CDU/CSU Wolfgang Bosbach, który już wezwał rząd, by ten zbadał, czy pomoc rozwojowa musi być wypłacana.

Dyskusję wywołały ostatnie prognozy, z których wynika że Chiny już wkrótce mogą prześcignąć Niemców na pozycji największego światowego eksportera.

Jednak gabinet Angeli Merkel jest na razie w tej kwestii sceptyczny. Zdaniem zastępcy rzecznika rządu Thomasa Stega, Chiny nie otrzymują od Niemiec żadnej pomocy. Steg tłumaczy, że co prawda Państwo Środka dostało w 2007 r. 67,5 miliona euro w ramach współpracy ekonomicznej, ale pieniądze te przeznaczone są jedynie na ochronę środowiska i propagowanie odnawialnych źródeł energii.

– Ta współpraca jest w interesie Niemiec – podkreśla. Dodaje też, że Chiny są obecnie drugim na świecie emitentem dwutlenku węgla i wszelkie działania prowadzące do uczynienia ich gospodarki bardziej ekologicznej, zaowocują czystszym powietrzem dla nas wszystkich.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane