• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Niemcy na drodze unijnych dotacji na gazoport

Niemcy na drodze unijnych dotacji na gazoport
Foto: TVN24 Foto: Niemcy blokują unijne dotacje na gazoport

80 mln euro unijnych dotacji na gazoport w Świnoujściu stanęło pod znakiem zapytania. Powód? Pomoc z Brukseli, która ma dać Polsce energetyczną niezależność, zablokowali Niemcy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Niemcy twardo obstają przy swoim. Ich zdaniem zanieczyszczenia pochodzące z terminalu mogą skazić środowisko po drugiej stronie granicy.

Wskazują też na ewentualne awarie w gazoporcie i dlatego żądają dodatkowych, czasochłonnych analiz.

Niemieckie wątpliwości są jedyną przeszkodą dla pieniędzy. Polskie Ministerstwo Skarbu twierdzi bowiem, że wszystkie wątpliwości ekologiczne Unii Europejskiej zostały wyjaśnione.

Dziś w Świnoujściu odbędą się polsko-niemieckie negocjacje ws. weta.

Niemcom się nie podoba?

Zdaniem polskich urzędników i ekspertów, przyczyna blokady może być inna. Berlinowi - jak mówią nieoficjalnie - nie podoba się sam pomysł budowy gazoportu w Świnoujściu, który ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Firmy zza Odry chciały nam bowiem sprzedawać rosyjski gaz, który dotrze do Niemiec przez budowany właśnie podmorski gazociąg Nord Stream. Gazoport może pokrzyżować te plany.

Jeszcze dwa tygodnie

Budowa terminalu w Świnoujściu ma się zacząć za dwa tygodnie. Dotacja z Brukseli miała pokryć ponad jedną dziesiątą kosztów inwestycji. Resort skarbu zapewnia, że inwestycja nie jest zagrożona. Mają ją ewentualnie sfinansować komercyjne banki.

mac/mtom/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane