• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Niemcy i Francja zgodne ws. ratunku dla euro

Niemcy i Francja zgodne ws. ratunku dla euro
Foto: sxc.hu Foto: Paryż i Berlin postawią na swoim?

Niemcy i Francja osiągnęły porozumienie w sprawie zasad funkcjonowania przyszłego stałego mechanizmu rozwiązywania kryzysów w strefie euro. Ma on zacząć działać w 2013 roku - donodi Reuters, powołując się na źródła unijne.

Ministrowie finansów państw UE spotkali się w niedzielę w Brukseli na pilnych rozmowach w sprawie udzielenia pomocy finansowej Irlandii. Przed spotkaniem niektórzy jego uczestnicy deklarowali jednak, że zamierzają zająć się także innymi kwestiami, związanymi ze stabilizowaniem euro.

Zakulisowe negocjacje

- Francja i Niemcy starały się w ostatnich godzinach przedstawić ministrom jasne przesłanie w sprawie uczestniczenia sektora prywatnego w stałym mechanizmie (antykryzysowym). Osiągnięto porozumienie - powiedziało Reuterowi źródło bliskie negocjacjom.

Jak zaznaczył inny rozmówca agencji, nie jest prawdopodobne, by tę propozycję przedstawiono publicznie w niedzielę wieczorem. - Ale jej główne zasady zostaną ujawnione, tak samo jak kwestia udziału sektora prywatnego. - uspokajał anonimowy rozmówca. Według niego, prywatnym podmiotom finansowym wyznaczono tylko dorywczą rolę we wspieraniu euro.

Zdaniem Niemiec i Francji, elementem stałego mechanizmu antykryzysowego powinno być także obciążanie prywatnych nabywców państwowych obligacji stratami, jakie powstają w następstwie niedotrzymania terminu wykupu przez emitenta. Rynki finansowe traktują ten postulat niechętnie.

mk/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane