• rozwiń

Niemcy i Francja zgodne ws. ratunku dla euro

Niemcy i Francja zgodne ws. ratunku dla euro
Foto: sxc.hu Foto: Paryż i Berlin postawią na swoim?

Niemcy i Francja osiągnęły porozumienie w sprawie zasad funkcjonowania przyszłego stałego mechanizmu rozwiązywania kryzysów w strefie euro. Ma on zacząć działać w 2013 roku - donodi Reuters, powołując się na źródła unijne.

Ministrowie finansów państw UE spotkali się w niedzielę w Brukseli na pilnych rozmowach w sprawie udzielenia pomocy finansowej Irlandii. Przed spotkaniem niektórzy jego uczestnicy deklarowali jednak, że zamierzają zająć się także innymi kwestiami, związanymi ze stabilizowaniem euro.

Zakulisowe negocjacje

- Francja i Niemcy starały się w ostatnich godzinach przedstawić ministrom jasne przesłanie w sprawie uczestniczenia sektora prywatnego w stałym mechanizmie (antykryzysowym). Osiągnięto porozumienie - powiedziało Reuterowi źródło bliskie negocjacjom.

Jak zaznaczył inny rozmówca agencji, nie jest prawdopodobne, by tę propozycję przedstawiono publicznie w niedzielę wieczorem. - Ale jej główne zasady zostaną ujawnione, tak samo jak kwestia udziału sektora prywatnego. - uspokajał anonimowy rozmówca. Według niego, prywatnym podmiotom finansowym wyznaczono tylko dorywczą rolę we wspieraniu euro.

Zdaniem Niemiec i Francji, elementem stałego mechanizmu antykryzysowego powinno być także obciążanie prywatnych nabywców państwowych obligacji stratami, jakie powstają w następstwie niedotrzymania terminu wykupu przez emitenta. Rynki finansowe traktują ten postulat niechętnie.

mk/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane