• rozwiń

Niemcy i Francja podskoczyły nieco wyżej

Kluczowe gospodarki Europy urosły w trzecim kwartale nieco lepiej niż prognozowano. PKB Niemiec zwiększył się od początku lipca do końca września o 2,5 proc. rok do roku, a Francji - o 0,4 proc. Prognozy mówiły o wzroście odpowiednio o 2,4 proc. i 0,3 proc.

Trzeci kwartał okazał się dla gospodarki Niemiec rok do roku nieco słabszy niż drugi, kiedy to PKB urosło o trzy proc. Ale już w ujęciu kwartalnym PKB wzrósł w ostatnich trzech miesiącach o 0,5 proc., po wzroście 0,3 proc. w drugim kwartale.

Gospodarce pomógł przede wszystkim popyt wewnętrzny, zwłaszcza to, że Niemcy chętnie robili zakupy. W górę poszły też inwestycje firm w maszyny i sprzęt. Na tle innych branż, najgorzej poradził tu sobie sektor budowlany.

Trzeci kwartał okazał się też dobry dla francuskiej gospodarki, która rok do roku osiągnęła 0,4 proc. wzrostu po spadku trzy miesiące wcześniej o 0,1 proc. Tu wynikom również pomogli konsumenci, którzy mimo kryzysu, dość chętnie odwiedzali sklepy.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane