• rozwiń
  • WIG20 2303.31 -1.19%
  • WIG30 2649.09 -1.03%
  • WIG 59480.64 -0.87%
  • sWIG80 11638.94 +0.08%
  • mWIG40 4036.65 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Niemcy drżą o Opla

Niemcy drżą o Opla

Niemcy coraz bardziej obawiają się o przyszłość spółki motoryzacyjnej Opel w związku z kłopotami jej zagrożonego bankructwem właściciela, amerykańskiego koncernu General Motors. Opel w Niemczech zatrudnia 26 tys. osób. W Polsce ma fabrykę w Gliwicach, gdzie pracuje 2.850 ludzi.

Po przeprowadzonych w środę w Detroit rozmowach z szefem GM Rickiem Wagonerem premier krajowy Nadrenii Północnej-Westfalii Juergen Ruettgers powiedział agencji dpa, że "nie ma planów zamknięcia niemieckich fabryk Opla". Fabryki te mieszczą się w Ruesselsheim i Bochum w Nadrenii Północnej-Westfalii, w Kaiserslautern w Nadrenii-Palatynacie i w Eisenach w Turyngii.

Równocześnie Ruettgers zaznaczył, że nie przedstawiono mu gwarancji długoterminowego przetrwania tych zakładów, a redukcje personelu nie są wykluczone.

Całe GM do naprawy

W swoim planie naprawy GM zapowiedział zwolnienie w tym roku 47 tys. pracowników, w tym 27 tysięcy poza USA. Likwidacja obejmie też tysiące placówek sprzedaży. Krążą informacje, że koncern zrezygnuje z czterech marek - Hummera, Pontiaca, Saturna i Saaba, przy czym ten ostatni ma według szwedzkich mediów niebawem ogłosić niewypłacalność.

GM otrzymał już od rządu USA pożyczkę w wysokości 13,4 mld dolarów, a obecnie domaga się dalszych 16,6 mld - w sumie zatem 30 mld USD. Dodatkowo stara się jeszcze o co najmniej 7,7 mld dolarów od ministerstwa energetyki na rozwój technologii zapewniających obniżone zużycie paliwa.

Plan naprawczy m.in. dla zakładów w Niemczech opracować ma w najbliższych tygodniach General Motors Europe. Według Ruettgersa, GM dopuszcza możliwość rozmów z nowymi partnerami oraz stopniowe wyodrębnienie Opla z całości koncernu. Obecnie Opel jest w 100 procentach własnością GM.

Czy będą kredyty od rządu

Według szefa rady zakładowej Opla Klausa Franza, realistyczna wydaje się sprzedaż fabryki w Eisenach, zatrudniającej 1800 osób. - To byłoby rozwiązanie preferowane przez nas. Byłby to najbardziej elegancki sposób zabezpieczenia miejsc pracy - powiedział Franz, cytowany w czwartek przez dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Według Franza, likwidacja grozić może również zakładom w Bochum, których załoga liczy 5 tys. ludzi.

Opel prowadzi z niemieckim rządem federalnym rozmowy w sprawie poręczeń kredytowych na sumę 1,8 mld euro. (czytaj więcej)

Niemiecki minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg uzależnił jednak ewentualną pomoc państwa dla Opla od przedstawienia przez GM jasnej koncepcji przyszłości fabryk w Niemczech. - Jeśli państwo ma sięgnąć po znaczące sumy, musi najpierw wiedzieć, w jakim kierunku jedzie ten pociąg - powiedział w środę w programie telewizji ZDF.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane