• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Niemcy: Czy 13 proc. podwyżki zadowoli kolejarzy?

Niemcy: Czy 13 proc. podwyżki zadowoli kolejarzy?
Foto: TVN24 Foto: W przyszłym tygodniu kolejarze będą rozważać propozycję zarządu

Zarząd państwowych Kolei Niemieckich (DB) zaoferował Związkowi Zawodowemu Niemieckich Maszynistów Kolejowych (GDL) podwyżkę wynagrodzeń w skali do 13 proc., by doprowadzić do zakończenia obecnego sporu płacowego i towarzyszących mu strajków.

GDL, domagający się na razie podwyżek sięgających 31 proc., ma zająć się nową propozycją w poniedziałek.

Kolej gotowa jest także odstąpić od swego dotychczasowego sprzeciwu wobec zawarcia z maszynistami oddzielnego układu zbiorowego. Układ taki musiałby jednak w sposób "bezkonfliktowy i niesprzeczny" pasować do porozumień płacowych, zawartych wcześniej z innymi grupami pracowniczymi DB.

Nowa propozycja przewiduje podwyżki na poziomie co najmniej ośmiu proc., z czego 4,5 proc. byłoby efektem wzrostu stawek podstawowych, a reszta pochodziłaby ze zwiększenia dodatków. Wraz z wynagrodzeniem za nadgodziny maszyniści otrzymaliby do 13 proc. pieniędzy więcej niż obecnie.

Nowa ofertę przewodniczący GDL Manfred Schell otrzymał na spotkaniu z prezesem DB Hartmutem Mehdornem w ubiegłą środę, ale obie strony utrzymywały jej szczegóły w tajemnicy. Oficjalnie Schell przedstawi ten dokument swym kolegom w poniedziałek.

Związek maszynistów nie przystąpił do podpisanego w lipcu tego roku przez dwa większe kolejarskie związki zawodowe porozumienia przewidującego wzrost wynagrodzeń o 4,5 proc. oraz jednorazową wypłatę 600 euro.

Eksperci szacują, że przeprowadzony w połowie listopada 62-godzinny strajk maszynistów w ruchu pasażerskim i towarowym kosztował niemiecką gospodarkę co najmniej 75 mln euro.

W ostatnim czasie GDL sygnalizował możliwość ograniczenia swych żądań płacowych, zaznaczając jednocześnie, że fiasko negocjacji spowoduje kolejne strajki.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane