• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Niemcy chcą wyrzucać ze strefy euro

Niemiecka kanclerz Angela Merkel opowiedziała za ustanowieniem na przyszłość nowych reguł dla strefy euro, w tym możliwości wyłączenia z obszaru wspólnej waluty państwa, które notorycznie łamałoby obowiązujące w niej zasady. Wcześniej takie rozwiązanie zaproponował minister finansów jej rządu Wolfgang Schaeuble.

W ocenie szefowej niemieckiego rządu słuszne są obecne rozważania na temat takiej zmiany traktatów UE, która ułatwiłaby w przyszłości rozwiązywanie problemów, jakie obecnie przeżywa strefa euro w związku z sytuacją finansową Grecji. Jak przypomniała, niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zaproponował niedawno, by w przyszłości traktaty UE stwarzały możliwość "nawet wyłączenia państwa ze strefy euro - jako krok ultima ratio - jeśli na dłuższą metę notorycznie łamie ono obowiązujące zasady".
- Inaczej nie można współpracować - powiedziała w trakcie debaty Bundestagu nad ustawą budżetową na 2010 roku niemiecka kanclerz. - Nie sądziliśmy, że obszar wspólnej waluty znajdzie się kiedyś w takim położeniu - przyznała. Jak zaznaczyła, priorytetem musi pozostać stabilność euro, a obecnie nie ma właściwych instrumentów, by dobrze zaradzić sytuacji, w jakiej znalazł się euroland. "

Nie umiesz grać w euro, więc odpadasz

Bo Niemcy, mimo, że mocno poturbowane przez kryzys, wciąż pozostają najbardziej wiarygodną gospodarką strefy euro. Dlatego wrzucanie ich do jednego worka z Grecją mocno im ciąży.

W zeszły piątek na łamach dziennika "Financial Times Deutschland" minister Wolfgang Schaeuble sprecyzował swoją ideę ustanowienia Europejskiego Funduszu Walutowego (EFW) na wzór Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) dla państw przeżywających kłopoty finansowe.

Zaproponował jednocześnie ostre sankcje za łamanie zasad Paktu Stabilności i Wzrostu. Jak zasugerował, kraj członkowski, który nie wykazuje gotowości do współpracy, musiałby liczyć się z zawieszeniem jego prawa głosu w eurogrupie.
- Wreszcie gdy jeden kraj strefy euro nie byłby w stanie odbudować konkurencyjności swojej gospodarki i uzdrowić budżetu, powinien - jako ultima ratio - wystąpić ze strefy euro, jednocześnie pozostając w UE - ocenił Schaeuble.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane