• rozwiń

Niemcy chcą wprowadzić opłaty za jazdę autostradami. A jak to jest w innych krajach?

Ile kosztuje przejazd autostradami w Europie? Odtwórz: Ile kosztuje przejazd autostradami w Europie?
Foto: wikipedia.org | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Niemieckie autostrady będą płatne? | Video: Ile kosztuje przejazd autostradami w Europie?

Niemcy zastanawiają się, czy wprowadzić opłaty za swoje autostrady. Teraz możemy jeździć nimi zupełnie za darmo. A ile kosztują autostrady w innych krajach Europy?

Wprowadzenie opłat za autostrady to jeden z postulatów zawartych w umowie koalicyjnej CDU/CSU i SPD. Postulat ten spotkał się z ostrą krytyką. Winieta za autostrady mogłaby kosztować nawet 100 euro. Koalicja CDU/CSU-SPD nazywana jest przez niemieckie media "wielką koalicją", ponieważ tworzą ją dwa największe bloki polityczne. W obecnym parlamencie koalicja kanclerz Angeli Merkel dysponuje ponad 80 proc. mandatów.

Za darmo

Ile zatem kosztują autostrady w innych europejskich krajach? Za darmo autostradami pojedziemy jeszcze w Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Danii, Litwie, Łotwie, Estonii, Finlandii i Szwecji.

Od tego są jednak pewne wyjątki - np. w Holandii płatny jest przejazd niektórymi tunelami, a w Danii niektórymi mostami. Co do zasady jednak autostrady w tych krajach są bezpłatne.

Różne systemy

W wielu krajach Europy opłaty pobierane są w określony sposób. System winiet spotkamy: w Szwajcarii, gdzie za cały rok jazdy autostradami zapłacimy 149,5 zł; w Czechach 65 zł (za 10 dni); na Słowacji 55 zł (za 10 dni); w Austrii 50 zł (za 10 dni), w Słowenii ok. 80 zł (za 7 dni).

W niektórych krajach - w tym w Polsce - opłaty pobierane są za konkretne odcinki dróg. W Polsce ceny zawierają się w przedziale od 9,90 do 63 zł (za odcinek z Konina do Świecka); we Francji od 13 do 160 zł; w Hiszpanii od 6 do 110 zł; we Włoszech 10-210 zł; w Chorwacji od 20 do 120 zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane