• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Niemcy chcą rozbudować połączenia energetyczne z Polską

Niemcy chcą rozbudować połączenia energetyczne z Polską
Foto: tvn24 Foto: Polskie i czeskie linie przesyłowe nie są w pełni kompaktybilne z niemieckimi

Wschodnioniemiecki operator systemu przesyłowego 50Hertz GmbH planuje rozbudowę połączeń energetycznych m.in. z Polską i Czechami. Sieci przesyłowe w tych krajach nie są bowiem obecnie przystosowane do przyjęcia dodatkowego prądu produkowanego w części zachodniej Niemiec.

– Już niedługo podpiszemy umowy w tej sprawie z Polską i Czechami - oświadczył na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" przewodniczący zarządu 50Hertz Boris Schucht. - Mamy zamiar uzgodnić w umowach z tymi krajami sensowne ekonomicznie rozwiązania - dodał.

Ponadto 50Hertz GmbH planuje rozbudowę połączeń energetycznych z Danią i Szwecją. W trakcie realizacji są plany ułożenia drugiego kabla energetycznego na dnie Morza Bałtyckiego do Szwecji, a w tym roku rozpisany zostanie przetarg na ułożenie drugiego kabla do Danii. - Mógłby to być zalążek bałtyckiej sieci przesyłowej - zaznacza Schucht.

Linie do Skandynawii

Linie na północ i wschód mają wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Niemiec. Schucht podkreśla, że dzięki nim niewykorzystany w Niemczech nadmiar prądu pozyskiwanego z odtwarzalnych źródeł energii powinien być sprzedawany klientom zagranicznym, ale tak, aby nie zagroziło to stabilności działania ich sieci przesyłowych.

Jednocześnie linie przez Bałtyk połączą Niemcy z ogromnymi zasobami energii elektrycznej pozyskiwanej z elektrowni wodnych.

Projekty te są finansowane ze środków własnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane