• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Niemcy chcą działań, nie zapowiedzi

W zamian za nową pomoc dla Grecji Niemcy domagają się od rządu w Atenach konkretnych działań prowadzących do realizacji programu oszczędności, a nie tylko zapowiedzi - zastrzegł parlamentarny sekretarz stanu w ministerstwie finansów Steffen Kampeter.

- Chcemy, aby program dla Grecji się powiódł. Nie chodzi nam o mało przekonujące zapowiedzi, ale twarde fakty, potwierdzone przez parlament i kontrolowane przez trojkę - powiedział Kampeter w wywiadzie dla telewizji ZDF.

Chcemy, aby program dla Grecji się powiódł. Nie chodzi nam o mało przekonujące zapowiedzi, ale twarde fakty, potwierdzone przez parlament i kontrolowane przez trojkę

Steffen Kampeter

Jak dodał, dopiero gdy w Atenach "wszystko będzie dopięte na ostatni guzik" i parlament podejmie konkretne decyzje w sprawie wdrożenia reform, to parlamenty w pozostałych krajach eurolandu zdecydują o nowej pomocy dla Grecji.

Zdaniem Kampetera, jeśli Grecy nie zmienią swego zachowania i nie zaczną wdrażać obiecanych oszczędności to dawanie temu państwu pieniędzy będzie prowadzić w ślepą uliczkę.

Porozumienie to za mało

W czwartek grecka koalicja rządząca porozumiała się w sprawie dalszych oszczędności, będących warunkiem uruchomienia nowego pakietu pomocy dla zadłużonej Grecji w wysokości 130 mld euro. Ministrowie finansów strefy euro uznali jednak, że samo porozumienie to za mało, by dać zielone światło dla nowego programu ratunkowego.

Eurogrupa odłożyła decyzję do środy; do tego czasu grecki parlament ma zaaprobować porozumienie między rządem Grecji a trojką, czyli Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym.

Niemiecki Bundestag ma zająć się nowym pakietem dla Grecji prawdopodobnie na specjalnym posiedzeniu 27 lutego - poinformował przewodniczący partii Lewica Klaus Ernst, który w piątek rano uczestniczył w spotkaniu szefów frakcji parlamentarnych z kanclerz Angelą Merkel i ministrem finansów Wolfgangiem Schaeuble. Grecja jest również tematem spotkania frakcji niemieckiej chadecko-liberalnej koalicji rządzącej z udziałem Merkel i Schaeublego.

\\mtom\k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane