• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Niemców czeka awantura o gaz łupkowy? Północna Nadrenia już protestuje

Niemców czeka awantura o gaz łupkowy? Północna Nadrenia już protestuje
Foto: tvn24/ TVN24 Foto: Premier Północnej Nadrenii-Westfalii zapowiedziała, że nie zgodzi się na eksploatację gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego

Premier Północnej Nadrenii-Westfalii Hannelore Kraft zapowiedziała, że nie zgodzi się na eksploatację gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego (fracking) na terenie swojego kraju związkowego - podał w piątek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

"Nie pozwolę na stosowanie frackingu do eksploatacji gazu łupkowego, dopóki będę premierem Północnej Nadrenii-Westfalii" - oświadczyła Kraft.

Zła alternatywa?

Jak podkreśliła, gaz z łupków nie jest właściwą alternatywą w przypadku przerwania przez Rosję dostaw gazu do Europy. Zarzuciła zwolennikom gazu łupkowego, że wykorzystują obawy obywateli do forsowania własnych celów.

Kraft, wiceprzewodnicząca niemieckiej SPD, kieruje od 2010 roku rządem najludniejszego landu RFN. Następne wybory w Północnej Nadrenii-Westfalii planowane są na 2017 rok.

Berlin pracuje nad ustawą

Kraft przeciwstawiła się ministrowi gospodarki i energetyki Sigmarowi Gabrielowi, który zapowiedział, że rząd jeszcze przed przerwą wakacyjną przygotuje projekt ustawy regulującej zasady eksploatacji zasobów gazu łupkowego metodą szczelinowania. Gabriel jest też przewodniczącym SPD.

Eksploatacja złóż ma być obwarowana surowymi warunkami - wynika z pisma Gabriela do przewodniczącej komisji budżetowej Bundestagu Gesine Loetzsch z Lewicy. Wiercenia próbne i eksploatacja zasobów mają być zakazane na chronionych obszarach wodnych, obejmujących 14 proc. terytorium Niemiec.

Niemcy nie mają do tej pory ustawy regulującej całościowo kwestie związane z poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego. Podejmowane przez poprzedni rząd próby uchwalenia takich przepisów skończyły się niepowodzeniem.

Zieloni i Lewica przeciwni

Zdecydowanymi przeciwnikami eksploatacji gazu łupkowego są partie opozycyjne Zieloni i Lewica. Silne opory przeciwko szczelinowaniu występują także w części współrządzącej SPD.

W umowie koalicyjnej chadecy i socjaldemokraci zgodzili się na moratorium na wydobycie gazu łupkowego. Koalicjanci uzgodnili, że nie będą stosować frackingu do czasu całkowitego wyjaśnienia przez naukowców skutków tej metody, którą uznali za ryzykowną dla ludzi i środowiska.

Gabriel uważany jest za osobę otwartą na postulaty przemysłu domagającego się taniej energii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane