• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Niemcom piwo mniej smakuje

Niemcom piwo mniej smakuje
Foto: TVN24 Foto: Niemcom piwo mniej smakuje?

Ulubiony napój? Piwo! - tak odpowiada większość Niemców. Ale najwyraźniej gusta się zmieniają, bo w tym roku nasi zachodni sąsiedzi piwa piją mniej. Znawcy branży szukają przyczyn - i dopatrują się jej w... premii za złomowanie starych samochodów.

Według branżowych szacunków, w pierwszych sześciu miesiącach tego roku Niemcy wypili o pona pięć procent mniej piwa niż rok temu. - Takie spadku nasza branża jeszcze nie przeżyła - twierdzi wiceszef związku piwowarów (Deutschen Brauer-Bundes) Michael Weiß. Zaś prezes browaru Veltins Michael Huber uważa, że to dopiero początek spadku konsumpcji. W jego opinii poprawy sytuacji można się spodziewać najwcześniej w roku 2012.

Jak tak dalej pójdzie, tegoroczne spożycie piwa przez statystycznego Niemca może w tym roku spaść poniżej magicznej granicy 100 litrów na głowę (a raczej gardło). W 2008 roku było to 111,1 l.

To nie czasy na piwo

Powodów piwowarzy dopatrują się w niesprzyjającej pogodzie, a także wprowadzeniu przepisów zakazujących palenia tytoniu w lokalach gastronomicznych.

Do tego dochodzi kryzys gospodarczy. Ale nie tylko oszczędność w obawie o swoje miejsce pracy zniechęca do piwa. Zdaniem Hubera, czyni także premia za złomowanie samochodów, która zachęca do kupna nowego. A to oznacza, że trzeba dołożyć sporo własnych euro, które potem oszczędza się m.in. na piwie. Z tego powodu jego Veltins w tym roku nie zamierza podnosić ceny swoich trunków.

Piwa mniej pijają jednak tylko Wessis - mieszkańcy "starych" landów. Na wschodzie Niemiec jest nawet wzrost o 0,6 proc.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane