• rozwiń

Nielegalny Skype i Firefox?

Nielegalny Skype i Firefox?
Foto: sxc.hu Foto: Rządy mogą przejąć kontrolę nad globalną siecią

Europejczycy podejrzani o udostępnianie w sieci nielegalnej muzyki i filmów mogą zostać "wyrzuceni" z sieci. W Brukseli trwają głosowania nad nowym prawem, które może ograniczyć wolność użytkowników Internetu.

Pakiet ustaw, nad którym głosuje Parlament Europejski, ma na celu przede wszystkim zharmonizowanie rynków telekomunikacyjnych w Unii. Poprawki zgłoszone do telekomunikacyjnego Pakietu mogą jednak spowodować zaostrzenie regulacji dotyczących Internetu. Między innymi dając rządom możliwość decydowania, jakie programy mogą być używane w sieci. Uderzy to przede wszystkim w aplikacje służące udostępnianiu plików w sieci, ale nie tylko w nie.

W walce o prawo cyfrowe

(...) Skype czy nawet Firefox mogą stać się nielegalne w Europie, jeśli nie otrzymają certyfikatów władz.

Benjamin Henrion, FFII

Orędownicy "prawa cyfrowego" krytykują głosowany pakiet ustaw i poprawek, zarzucając firmom telekomunikacyjnym działanie tylko na swoją korzyść, szkodząc wolności użytkowników sieci. I nie chodzi tu wcale o piractwo. Jak twierdzi Benjamin Henrion z FFII (Fundacja na rzecz Wolnej Infrastruktury Informacyjnej) - (...) Skype czy nawet Firefox mogą stać się nielegalne w Europie, jeśli nie otrzymają certyfikatów władz.

Przeciwko piratom

Wraz z tymi kontrowersjami pojawiają się zaostrzenia dotyczące piratów. Mają oni być odcinani od sieci. Przed takim rozwiązaniem ostrzega jednak Susan Hall, prawnik z grupy Cobbetts LLP: - Jeden komputer może być używany przez różnych ludzi - w biurach, w domu, w szkołach, gdzie łączą się z internetem. (...) Wszystko to może doprowadzić do powstania dużej grupy ludzi, pozbawionych dostępu do sieci nie z własnej winy - mówi.

"Sowiecki Internet"

FFII ostrzega, że regulacje mogą stworzyć "Sowiecki internet", na którym tylko programy zaaprobowane przez rząd będą mogły funkcjonować. Uderza to w liberalną koncepcję internetu. Jest także zagrożeniem dla ruchu Open Source, tworzącego darmowe programy dostępne dla wszystkich.

Z zarzutami nie zgadza się deputowany Parlamentu Europejskiego Malcolm Harbour, który pomagał przy wprowadzaniu Pakietu Telekomunikacyjnego - Reformy pakietu raczej zwiększą prawa konsumentów - mówi.

sm ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane