• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nielegalny rodzinny biznes. Kara UOKiK - 250 tys. zł

Nielegalny rodzinny biznes. Kara UOKiK - 250 tys. zł
Foto: Shutterstock Foto: Zmowa przetargowa dotyczyła sześciu przedsiębiorców

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył nieprawomocnie karę w wysokości ponad 250 tys. zł na sześciu przedsiębiorców z Łodzi. Chodzi o zmowę cenową ws. zamówień publicznych na utrzymanie zieleni przydrożnej i czystości pasów drogowych zarządzanych przez GDDKiA w woj. łódzkim. Ukarane firmy miały celowo nie dopełniać formalności, aby w przetargu wygrało przedsiębiorstwo oferujące wyższą cenę.

Prawo zakazuje ustalania przez uczestników przetargów warunków składanych ofert. Przedsiębiorcy mają obowiązek działać samodzielnie i nie mogą uzgadniać swoich poczynań. Jak wynika z doświadczenia UOKiK, najczęstszą formą zmowy przetargowej jest złożenie tzw. oferty zabezpieczającej. Przedsiębiorcy umawiają się, że przedstawią dwie różne oferty, a jeśli okaże się, że są one dwiema najkorzystniejszymi - zwycięzca przetargu rezygnuje z podpisania umowy lub umyślnie nie składa wymaganych dokumentów.

Rodzinny biznes

- W zmowach przetargowych brało udział sześciu przedsiębiorców, z czego pięciu jest ze sobą spokrewnionych - wyjaśnia Andrzej Kędzia, zastępca dyrektora delegatury UOKiK w Łodzi.

Pięć przetargów, które przeanalizował UOKiK ogłoszono od kwietnia do sierpnia 2012 roku. Przed przystąpieniem do każdego z nich przedsiębiorcy uzgadniali warunki składanych ofert i zasady postępowania, ułatwiające wykluczenie z przetargu jednego z członków rodziny i umożliwienie zwycięstwa innemu. Działania te polegały na składaniu najkorzystniejszej cenowo, lecz niekompletnej oferty przez jednego z przedsiębiorców. Kiedy nie była ona uzupełniana o wymagane przez oferenta dokumenty, przetarg wygrywał drugi z nich, oferując wyższą cenę na wykonanie usługi.

Prezes UOKiK nałożyła na przedsiębiorców łączną karę w wysokości 252.654 zł. Decyzje nie są prawomocne, przedsiębiorcy mogą odwołać się do sądu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane