• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Nieformalne spotkanie Francja-Niemcy-Wielka Brytania bez kompromisu

O godz. 19.30 kolacją roboczą rozpoczął się formalnie dwudniowy szczyt przywódców 27 państw Unii Europejskiej. Główny temat obrad to znalezienie odpowiedzi na kryzys zadłużenia w strefie euro. Nieformalny kierunek zmian mają wytyczać propozycje Francji i Niemiec zakładające przede wszystkim głębszą integrację i większą kontrolę Brukseli nad finansami poszczególnych państw. Nie są to jednak zmiany akceptowalne przez wszystkich.

Pierwsze decyzje unijnych przywódców spodziewane są w czwartek ok godz. 22.30. Ostateczne rozwiązania, o ile będą przyjęte zostaną zaprezentowane zapewne dopiero w piątek po południu na konferencji kończącej szczyt. Jak donosi jednak BBC już początki są trudne. Na nieformalnym spotkaniu przedstawicieli Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii nie osiągnięto kompromisu.

Formalnie Barroso i Van Rompuy

Rząd federalny Niemiec nie zgodzi się na kulawe kompromisy.

anonimowy urzędnik federalny

Formalnie najważniejsza będzie propozycja przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya i szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso. Obaj przygotowali wspólny raport, w którym zawarli szereg postulowanych zmian, które zaproponują politykom z krajów członkowskich. Nieoficjalnie wiadomo, że zawiera on szereg małych i szybkich zmian w traktacie UE, tak aby wzmocnić zarządzanie strefą euro i uniknąć nowego procesu ratyfikacyjnego, a także emisję wspólnych euroobligacji całej dla całej strefy euro. Raport w takiej postaci został jednak już odrzucony w środę przez Berlin. - Rząd federalny Niemiec nie zgodzi się na kulawe kompromisy - zapowiedział pragnący zachować anonimowość wysoki rangą niemiecki urzędnik.

PROPOZYCJE VAN ROMPUYA I BARROSO

- euroobligacje w dalszej przyszłości

- niewielkie zmiany w traktacie wzmacniające zarządzanie strefą euro, niewymagające nowego procesu ratyfikacji

PROPOZYCJE VAN ROMPUYA I BARROSO

Niemcy i Francja stawiają na integrację i dyscyplinę

Dla mnie jest ważne tylko to, że euro będzie mogło odzyskać swą wiarygodność jedynie jeśli zmienimy unijne traktaty, by ewoluować w kierunku unii stabilności. (...) Wychodzę z założenia, że będzie spotkanie eurogrupy i krok po kroku zbliżymy się do naszego celu

Angela Merkel

Również w środę Angela Merkel i Nicolas Sarkozy wysłali do Brukseli swoje propozycje, które przedstawili wstępnie w poniedziałek. Postulują w nich zmiany traktatu UE w celu wzmocnienia dyscypliny finansów publicznych państw, tak by zapobiec powtórce kryzysu zadłużenia eurolandu. W związku z tym chcą automatycznych sankcji dla państw nierespektujących zasad Paktu Stabilności i Wzrostu, które ustalają zasady utrzymywania długu poniżej 60 proc. PKB, a deficytu poniżej trzech proc. PKB. Chce też, by to Trybunał Sprawiedliwości UE sprawdzał wdrożenie przez kraje tzw. "złotej reguły" ( w Polsce zwanej regułą wydatkową) dotyczącej utrzymywania zrównoważonego budżetu.

Merkel i Sarkozy zastrzegają, że w braku zgody wszystkich 27 państw, wprowadzą zmiany drogą traktatu międzyrządowego dla państw strefy euro, ale otwartego także dla państw spoza niej.

Merkel i wielka niewiadoma

Wchodząc na szczyt kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że nie jest w stanie przewidzieć, czy na szczycie w Brukseli dojdzie do porozumienia w gronie 27 krajów członkowskich, czy też na zacieśnianie integracji zgodzi się 17 krajów strefy euro, do których dołączą ewentualnie inne chętne państwa. - Dla mnie jest ważne tylko to, że euro będzie mogło odzyskać swą wiarygodność jedynie jeśli zmienimy unijne traktaty, by ewoluować w kierunku unii stabilności - oświadczyła kanclerz. I zapowiedziała, że w tym celu być może trzeba będzie zwołać osobny szczyt strefy euro. - Wychodzę z założenia, że będzie spotkanie eurogrupy i krok po kroku zbliżymy się do naszego celu - dodała Merkel.

PROPOZYCJE MERKEL I SARKOZY'EGO

- "nie" dla euroobligacji

- poważne zmiany w traktacie wzmacniające dyscyplinę finansów

- automatyczne sankcje dla państw naruszających Pakt Stabilności i Wzrostu

- reguła wydatkowa w państwach członkowskich sprawdzana przez Trybunał Sprawiedliwości UE

- w razie braku zgody na te zmiany całej UE, wprowadzenie zmian poprzez traktat międzyrządowy

PROPOZYCJE MERKEL I SARKOZY'EGO

Polska za zmianą w 27 krajach

Premier Donald Tusk zapewnia, że Polska wesprze wszelkie działania na rzecz ratowania strefy euro. Ocenił, że ustalenia spotkania prezydenta Francji z kanclerz Niemiec idą "w stronę naszych postulatów", choć są niesatysfakcjonujące, jeśli chodzi o postawienie kropki nad „i”. - Widać różnicę akcentów, kiedy kanclerz Merkel mówi o tym procesie, to mówi o konieczności zaangażowania 27 (państw) i że być może ktoś z tej 27 nie będzie chciał, prezydent Sarkozy mówi o 17, plus jakiejś grupie chętnych, w której każdy widzi Polskę. Ale to jest - w naszej ocenie - wyraźny postęp i nie mam wątpliwości, że jest tutaj wyraźny wpływ naszej dyplomacji i naszych wysiłków - mówił wcześniej premier.

A tuż przed szczytem, na posiedzeniu Europejskiej Partii Ludowej dodawał: - Europejczycy czekają na konkretny plan działania, a nie puste deklaracje o jedności i entuzjastyczne deklaracje o postępie

PROPOZYCJE TUSKA

- zmiana traktatu UE,

- wzmocnienie roli Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego

- udziału państw spoza strefy euro w rozmowach dotyczących państw eurolandu wg zasady "participate not vote"

PROPOZYCJE TUSKA

Słowacja wspiera Merkozy’go

Bratysława opowiedziała się we wtorek za zaostrzeniem dyscypliny fiskalnej strefy euro i automatycznymi sankcjami dla krajów Unii Europejskiej naruszającymi Pakt Stabilności i Wzrostu. Przed szczytem UE słowacka premier Iveta Radiczova otrzymała od parlamentarnej komisji ds. europejskich szeroki mandat poparcia dla propozycji kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, którzy wezwali do uzdrowienia sytuacji w eurolandzie. - Mówiąc o unii podatkowej, zgodzimy się na nią, jeśli pociągnie ona za sobą rygorystyczne, wykonalne i automatyczne zasady oraz sankcje, z których może wyniknąć ograniczenie niezależności budżetowej państw nie dotrzymujących reguł i realizujących nieodpowiedzialną politykę narastającego długu i deficytu - oświadczył na konferencji prasowej w Bratysławie słowacki minister finansów Ivan Miklosz.

Cameron: Wielka Brytania chce gwarancji

Premier Wielkiej Brytanii na szczycie chce gwarancji, że chronione będą interesy jego kraju. Szef brytyjskiego rządu zagroził że nie podpisze niekorzystnego dla Zjednoczonego Królestwa traktatu - Nie podpiszę traktatu, który nie będzie zawierał zabezpieczeń - chroniących rynek i usługi finansowe w Wielkiej Brytanii - powiedział. - Jeśli (Francja i Niemcy) będą chcieli zmieniać europejskie instytucje, będziemy nalegać na (...) ochronę, której potrzebuje Zjednoczone Królestwo - dodał brytyjski premier. Nieoficjalnie chodzi o podatek od transakcji finansowych, który miałby dać Unii nawet 55 mld euro roczne, a który w większości zapłaciliby w większości bankierzy z londyńskiego City.

Finlandia: Nie dla propozycji Merkel-Sarkozy

Fińska minister finansów Jutta Urpilainen powiedziała, że ​​odrzuca francusko-niemiecki plan rozwiązania kryzysu zadłużenia strefy euro. Urpilainen stwierdziła, że nowy plan wymaga decyzji większością głosów w celu stworzenia stałego funduszu pomocowego, a nie konsensusu – jest to scenariusz, nie do przyjęcia dla Finlandii. Szefowa finansów, powiedziała, również, że Finlandia nie poparzę propozycji, aby zmniejszyć odpowiedzialność prywatnych inwestorów w stałym funduszu ratunkowym dodając, że Finlandia nie są jedynym krajem UE, o takich poglądach.

Czytaj raport: Europa nad przepaścią.

mkg//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane