• rozwiń
  • WIG20 2306.67 -0.64%
  • WIG30 2645.43 -0.77%
  • WIG 59975.08 -0.66%
  • sWIG80 11878.34 -0.22%
  • mWIG40 4036.80 -0.86%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Nieduże zmiany na Wall Street, S&P z nowym rekordem

Nieduże zmiany na Wall Street, S&P z nowym rekordem
Foto: GNU 1.2 Foto: Budynek giełdy NYSE na Wall Street

Piątek na Wall Street przyniósł niewielkie zmiany indeksów. Przez większość sesji inwestorzy sprzedawali akcje, gdyż napłynęły słabsze od oczekiwań dane o wydatkach konsumentów. Końcówka notowań była już na lekkich plusach.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,11 proc., do 16.717,17 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,18 proc. i wyniósł 1.923,57 pkt. To nowy historyczny rekord tego indeksu. Nasdaq Comp. spadł o 0,13 proc., do 4.242,62 pkt.

Mniejszy optymizm

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w maju 81,9 pkt., wobec 84,1 pkt. zanotowanych w kwietniu. Analitycy spodziewali się w maju wskaźnika na poziomie 82,5 pkt.

Dochody amerykańskich konsumentów w kwietniu wzrosły o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w marcu wzrosły o 0,5 proc. mdm. Wydatki Amerykanów spadły o 0,1 proc. mdm, wobec wzrostu o 1,0 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 0,9 proc. Ekonomiści spodziewali się, że dochody konsumenckie wzrosną o 0,3 proc., a wydatki wzrosną o 0,2 proc.

- Konsumenci wciąż zachowują ostrożność i są powściągliwi w wydawaniu pieniędzy. Perspektywa dla rynku do końca roku wciąż jednak jest konstruktywna. Generalnie inwestorzy zgadzają się co do kierunku, w jakim zmierza rynek, nie jesteśmy jednak pewni, jak dokładnie ta droga będzie przebiegać - ocenił Sam Wardwell, strateg rynkowy w Pioneer Investment.

Jakie wyniki?

Indeks S&P 500 powinien kontynuować wzrosty w najbliższym czasie, pod koniec roku możliwa jest jednak 5-10-proc. korekta - uważa David Joy, główny strateg rynkowy w Ameriprise Financial. - Gdy Rezerwa Federalna zacznie podnosić stopy procentowe, a do tego może dojść nawet przed końcem tego roku, na rynek nadejdzie korekta - powiedział Joy w CNBC.

- Niekoniecznie będzie ona bardzo głęboka. W czwartym kwartale tego roku rynek akcji może pójść w dół 5-10 proc. Korekta nie będzie jednak oznaczała końca hossy - dodał.

Indeks S&P wzrósł w czwartek do nowych historycznych maksimów. Indeks jest już blisko 6 proc. powyżej swojego lokalnego minimum z kwietnia. Wzrostom na Wall Street nie zaszkodził opublikowany w czwartek słabszy od oczekiwań odczyt amerykańskiego PKB za pierwszy kwartał.

- Wśród inwestorów generalnie dominuje przekonanie, że zachowanie się gospodarki w pierwszym kwartale było kompletnie wypaczone przez złą pogodę. Dominuje konsensus, że gospodarka wzrośnie w drugim kwartale o 3 proc., możliwe że tempo wzrostu PKB zbliży się nawet do 4 proc. - powiedział Joy.

Akcje w dół i w górę

W ocenie analityka Ameriprise Financial indeks S&P 500 może osiągnąć poziom 2000 tys. pkt. w najbliższym czasie. Spadki pod koniec roku mogą sprowadzić indeks jednak w okolice 1850 pkt., a więc poziomu, od którego S&P 500 rozpoczął 2014 r.

Ze spółek w trakcie sesji rosły akcje spółki Disney. W piątek na ekrany amerykańskich kin wchodzi najnowsza produkcja wyprodukowana przez firmę, film zatytułowany "Czarownica". Według szacunków w trakcie samego tylko weekendu film może zarobić 60 mln USD.

Zyskiwały akcje Apple, po tym jak banki Goldman Sachs i Nomura poinformowały o podniesieniu rekomendacji dla akcji technologicznego giganta.

Express zniżkował po tym, jak ta sieć detaliczna obniżyła całoroczne prognozy zysków. Z tego samego powodu ostro spadały notowania Infoblox. Lions Gate Entertainment tracił na wartości, gdyż wyniki kwartalne tego producenta filmów okazały się niższe od rynkowych oczekiwań.

W górę szły natomiast akcje OmniVision Technologies. Spółka zapowiada kwartalne zyski wyższe niż oczekiwali analitycy z Wall Street.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane