• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: USA. Gospodarka

Nieduże zmiany na Wall Street po danych z rynku pracy

Nieduże zmiany na Wall Street po danych z rynku pracy
Foto: sxc.hu Foto: Siedziba NYSE na Wall Street w Nowym Jorku

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła nieduże zmiany głównych indeksów po publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy za październik.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 19,46 pkt. (0,11 proc.) do 17.573,93 pkt. S&P 500 zyskał 0,71 pkt. (0,03 proc.) i wyniósł 2.031,92 pkt. Nasdaq Composite stracił 5,94 pkt. (0,13 proc.) i wyniósł 4.632,53 pkt.

Więcej pracy

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w październiku wzrosła o 214 tys., podczas gdy we wrześniu wzrosła o 256 tys., po korekcie.

Stopa bezrobocia w USA w październiku wyniosła 5,8 proc., wobec 5,9 proc. we wrześniu 2014 r.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 5,9 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 235 tys. wobec 248 tys. we wrześniu przed korektą.

- Dane były dobre, chociaż nie rewelacyjne. Oczekiwania były może nieco większe, ważne jest jednak to, że od dawna nie mieliśmy już tak stabilnego trendu na rynku pracy - ocenił Art Hogan, główny starteg rynkowy w Wunderlich Securities.

W październiku, po raz dziewiąty z rzędu, liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o ponad 200 tys.

Dłuższy trend

Piątkowe dane były solidne i wpisują się w obserwowany na amerykańskim rynku pracy trend - oceniła prezes oddziału Fed z Cleveland Loretta Mester.

Wcześniej w tym tygodniu Mester stwierdziła, że Fed powinien podnieść stopy proc. w przyszłym roku, ponieważ inflacja, chociaż wciąż obecnie niska, powróci do poziomu 2 proc. celu do końca 2016 r.

Podwyżek w przyszłym roku spodziewa się również prezes oddziału Fed z Nowego Jorku William Dudley. Podwyżki stóp proc. w USA Będą wiązały się z pewną dozą turbulencji na rynku – powiedział Dudley w piątek.

Indeks S&P 500 znalazł się w tym tygodniu na swoich nowych historycznych maksimach, po tym jak indeksy zareagowały wzrostami na przejęcie amerykańskiego kongresu przez Republikanów w wyniku wtorkowych wyborów oraz zapowiedzi zwiększenia stymulacji monetarnej przez EBC.

Wszyscy członkowie Rady Prezesów Europejskiego Banku zgadzają się, że zwiększony powinien zostać program stymulacyjny EBC, jeśli będzie to konieczne - poinformował prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi w czwartek po zakończeniu posiedzenia EBC, w trakcie którego bank centralny strefy euro pozostawił stopy proc. bez zmian.

Głos Yellen

W piątek swoje poparcie dla skupu obligacji przez EBC wyraziła prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen.

- Banki centralne powinny być przygotowane do użycia wszystkich im dostępnych narzędzi, w tym niekonwencjonalnego działania, w celu wsparcia wzrostu gospodarczego oraz osiągania ich celi inflacyjnych - powiedziała Yellen w trakcie zorganizowanego przez francuski bank centralny sympozjum w Paryżu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane