• rozwiń

Niebezpieczne toyoty - ile jest ich w Polsce?

Toyota Motor Poland otrzymała z europejskiej centrali koncernu numery 1,8 mln samochodów, w których mogą się znajdować blokujące się pedały gazu. Na razie nie wiadomo, ile z nich jest w Polsce, ale krajowy oddział koncernu to sprawdza i w ciągu najbliższych dni ma podać ich liczbę.

Europejska Toyota poinformowała w piątek, że rozpoczyna we wszystkich krajach europejskich serwisową akcję przywoławczą, dotyczącą naprawy pedału gazu, który może się blokować.

Nawet 1,8 miliona aut w Europie

Problem może dotyczyć na naszym kontynencie nawet 1,8 miliona pojazdów, w tym modeli yaris (egzemplarzy wyprodukowanych w okresie listopad 2005 - wrzesień 2009), corolla (październik 2006 - grudzień 2009), RAV4 (listopad 2005 - listopad 2009), aygo (luty 2005 - sierpień 2009), iQ (listopad 2008 - listopada 2009), auris (październik 2006 - 5 styczeń 2010), verso (luty 2009 - 5 styczeń 2010) i avensis (listopad 2008 - grudzień 2009).

Nie wiadomo, ile wadliwych aut jest w Polsce. - Możliwie, że na liście jest jeden samochód, a może ich być więcej - podkreśla Jarosław Bąk z polskiego oddziału Toyoty. - Dostaliśmy we wtorek z Brukseli akcję przywoławczą. Zawiera ona numery identyfikacyjne pojazdów. Sprawdzamy listę i w najbliższych dniach zostanie ona podana do wiadomości - dodaje.

Gaz do dechy

W samochodach, które posiadają taką usterkę, pedał gazu pozostanie częściowo wciśnięty i będzie powoli wracał do pozycji spoczynkowej. Może on występować w miarę zużywania się mechanizmów pedału gazu. "Stopniowe zużycie w połączeniu z pewnymi warunkami pracy i otoczenia, może powodować zwiększone tarcie w mechanizmie i prowadzić do konieczności użycia większej siły przy naciskaniu, wolniejszego powrotu, a w najgorszym przypadku do pozostania pedału w pozycji częściowo wciśniętej" - tłumaczy polski oddział Toyoty.

Koncern poinformował, że znalazł sposób na rozwiązanie tego problemu, dopracowuje szczegóły i gdy procedura zostanie zakończona, powiadomi o tym swoich klientów. - Najprawdopodobniej będzie to delikatna zmiana. Będzie dołożona specjalna część, która ograniczy tarcie występujące przy uszkodzonych pedałach gazu - wyjaśnił Bąk. Dodał, że w najbliższym czasie polscy klienci zostaną poinformowani, gdzie mają się zgłaszać w celu usprawnienia pedału gazu.

bgr//kdj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane