• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Niebawem dla Gruzinów legalna praca w Polsce

Niebawem dla Gruzinów legalna praca w Polsce
Foto: TVN24 Foto: Czy uda się zapełnić wakaty?

Gruzini i Mołdawianie będą mogli pracować w Polsce bez zezwolenia, jednak nie dłużej niż przez rok - czytamy w dzienniku "Polska". Do tej pory musieli oni starać się o pozwalania od wojewody za każdym razem kiedy chcieli podjąć pracę w Polsce.

Mołdawianie i Gruzini najprawdopodobniej już od przyszłego roku będą mogli pracować bez specjalnego zezwolenia od 6 do 12 miesięcy. Takie są przynajmniej plany resortu pracy.

Skorzystają na tym nie tylko obywatele Gruzji i Mołdawii ale i Polska, która będzie mogła zapełnić wakaty, głównie w budownictwie, gdzie brakuje rąk do pracy. Szacuje się, że w obecnym sezonie w budownictwie i rolnictwie zostało ok. 400 tys. miejsc pracy.

Ukraińcy wybierają Zachód

Gruzini i Mołdawianie zastąpią Ukraińców, dla których praca w Polsce nie jest tak atrakcyjna, jak praca na Zachodzie. – Pracownicy z Ukrainy wolą już pojechać na Zachód, bo tam im się płaci więcej – mówi gazecie "Polska" Katarzyna Kordoń z firmy rekrutacyjnej K&K Select.

Dodatkowo Włochy, Portugalia i Hiszpania zniosły pozwolenie na pracę dla Ukraińców, co jeszcze bardziej sprawia, że praca w Polsce nie jest już tak kusząca.

Walka o Gruzina

– O Mołdawian i Gruzinów jeszcze nikt w Europie nie zabiega. Jeśli te ułatwienia wprowadzimy szybko, możemy wygrać z Zachodem – dodaje Kordoń.

Do tej pory na pracę w Polsce obywatele obu państw decydowali się tylko nieliczni. W I połowie 2008 r. w Polsce pracowało 614 Mołdawian i 39 Gruzinów.

kj/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane