• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nie zrobisz zakupów, dziś święto polskiej Madonny

Nie zrobisz zakupów, dziś święto polskiej Madonny
Foto: TVN24 Foto: W sobotę nie zrobisz zakupów w więkoszości sklepów

Katolicy odchodzą dziś jedno z najważniejszych świąt kościelnych - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. To jeden z 12 dni w roku, kiedy obowiązuje całkowity zakaz handlu. Zakupów nie zrobisz w centrach handlowych i większych sklepach. Otwarte będą jedynie apteki, sklepy przy stacjach benzynowych i te, gdzie właściciel sam stanie za ladą.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to największe święto maryjne. Upamiętnia wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem. W polskiej tradycji nazywa się Świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się bowiem kwiaty, wianki i zioła.

Największe uroczystości Wniebowzięcia odbędą się w sobotę na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie przybyło tysiące pielgrzymów z całej Polski. Z tym największym maryjnym świętem maryjnych wiąże się tradycja pielgrzymek do sanktuariów maryjnych.

Nie zrobisz większych zakupów

15 sierpnia to jeden z 12 dni w roku, kiedy obowiązuje zakaz handlu. Zgodnie ze znowelizowanym pod koniec 2007 roku Kodeksem pracy, nie mogą być czynne sklepy zatrudniające pracowników na podstawie umowy o pracę. Zakaz dotyczy m.in. supermarketów czy galerii handlowych.

Dni z zakazem handlu:

Nowy Rok,
Wielkanoc,
1 maja,
3 maja,
Zielone Świątki,
Boże Ciało,
15 sierpnia,
Wszystkich Świętych,
Święto Niepodległości,
Boże Narodzenie

dni

W sobotę otwarte mogą być tylko te placówki handlowe, w których za ladą stanie sam właściciel lub osoba pracująca na podstawie umowy o dzieło lub umowy-zlecenia, oraz tzw. placówki użyteczności publicznej - czyli np. apteki czy sklepy przy stacjach benzynowych.

12 takich dni

Zakaz handlu obowiązuje także w Nowy Rok, Wielkanoc, 1 maja, 3 maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, 1 listopada - Wszystkich Świętych, 11 listopada - Święto Niepodległości oraz 25 i 26 grudnia - oba dni świąt Bożego Narodzenia.

Nieprzestrzeganie przepisów zakazujących pracy w te święta stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które inspektor pracy może ukarać pracodawcę karą grzywny w wysokości od 1 do 2 tys. zł, a w przypadku powtórnego popełnienia wykroczenia w ciągu dwóch lat - do 5 tys. zł. Może również skierować wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego, który ma prawo ukarać winnego popełnienia wykroczenia grzywną do 30 tysięcy złotych.

bgr, mac//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane