• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Nie zgadza się z Brukselą

Nie zgadza się z Brukselą
Foto: TVN24 Foto: Jacek Rostowski o recesji

- Prognoza gospodarcza dla Polski przedstawiona przez Komisję Europejską jest błędna - uważa Jacek Rostowski. Minister przewiduje też niższy od prognozowanego przez KE wzrost deficytu polskich finansów publicznych.

- Nie zgadzamy się z tą prognozą Komisji Europejskiej. Uważamy, że ona jest błędna. Nasze prognozy, według których dalej przewidujemy wzrost gospodarczy w Polsce, są bardziej wiarygodne - powiedział na konferencji prasowej Rostowski.

Komisja w opublikowanych w poniedziałek wiosennych prognozach gospodarczych podała, że Polskę czeka w tym roku spadek PKB o 1,4 proc. Dopiero w 2010 roku mamy - według KE - powrócić do niewielkiego wzrostu, na poziomie 0,8 proc. PKB. Jeszcze w styczniu KE prognozowała w Polsce mimo kryzysu wzrost tegorocznego PKB w wysokości 2 proc.

Prognozy a prognozy

Co zdaniem ministra podważa szacunki Brukseli? - Przede wszystkim inne prognozy, mówiące o wzroście PKB w Polsce, a także ostatnie dane makro, takie jak zaskakujący, marcowy wzrost produkcji przemysłowej. - Fakt, że ona rośnie, nie mówi o wzrostowym trendzie, ale może mówić o pewnej stabilizacji - powiedział minister. Dodał jednak, że "rozumie problemy Komisji w określeniu wiarygodnej prognozy dla 27 państw".

Z kolei komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia prezentując prognozy Brukseli bronił ich wiarygodności.
- Bierzemy pod uwagę, co inni mówią, ale przygotowujemy nasze prognozy na podstawie naszych własnych informacji. W przeszłości byliśmy bliżej ostatecznych wyników, niż inni. To nie dziwi, bowiem mamy dużo informacji o sytuacji gospodarczej różnych krajów. Mam nadzieję, że bardziej optymistyczne prognozy okażą się słuszne i nasze własne prognozy będą musiały być pozytywnie zrewidowane - uzasadniał swoje racje unijny komisarz.

Deficyt niższy, bo PKB wyższe


Minister odniósł się też do prognozy dotyczącej relacji deficytu finansów publicznych do PKB. - Nie zgadzamy się z tym deficytem, bo jest to oparte na prognozie wzrostu gospodarczego - powiedział minister. - W najgorszym wypadku deficyt sięgnie 4,6 proc. - dodał.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane