• rozwiń
  • WIG20 2186.51 -0.94%
  • WIG30 2485.23 -0.96%
  • WIG 57917.12 -0.91%
  • sWIG80 11658.34 +0.42%
  • mWIG40 3769.53 -1.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:52

Dostosuj

Temat: Lawina upadłości biur podróży

Nie zapłacisz kartą. eService zrywa współpracę z biurami podróży

Nie zapłacisz kartą. eService zrywa współpracę z biurami podróży
Foto: TVN 24 Foto: eService rezygnuje ze współpracy z biurami podróży

Agent rozliczeniowy eService w ciągu ostatnich dni wypowiedział umowy 140 biurom turystycznym. Powodem są ostatnie bankructwa w tym sektorze i związane z tym ryzyko dla firmy rozliczającej transakcje kartami - poinformował PAP prezes eService Marek Paradowski.

Agent rozliczeniowy to firma zajmująca się autoryzacjami i rozliczaniem transakcji przy użyciu kart płatniczych.

eService przekazał, że umowy zostały wypowiedziane zarówno największym touroperatorom, jak i małym biurom podróży.

Klient ma prawo do zwrotu

Firma wyjaśniła, że zgodnie z regulacjami organizacji wydających karty płatnicze - Visa oraz MasterCard - klienci, którzy kupili produkt lub usługę za pośrednictwem takiej karty, a tego nie otrzymali, mają prawo zwrócić się za pośrednictwem swojego banku do agenta rozliczeniowego o zwrot pieniędzy. Pozwala na to usługa o nazwie chargeback. Jest to tzw. obciążenie zwrotne, w wyniku którego następuje zwrot pieniędzy z konta sprzedawcy (towaru czy usług) na konto posiadacza karty.W niektórych przypadkach agent rozliczeniowy musi zwrócić pieniądze z własnych środków, a następnie starać się je odzyskać od firmy, która praktycznie nie posiada już żadnych aktywów.

- To dla nas ogromne ryzyko finansowe. Dlatego zdecydowaliśmy się na wypowiedzenie umów biurom turystycznym, z uwagi na ostatnie bankructwa na tym rynku. Jeśli zmienią się regulaminy Visa i Mastercard, chętnie usiądziemy do stołu i wynegocjujemy nowe umowy z firmami sektora turystycznego - zaznaczył.

eCard biura rozpatruje indywidualnie

Jak powiedział rzecznik prasowy innego agenta rozliczeniowego eCard Michał Bagiński, jego firma przygląda się szczególnie branży turystycznej, ale nie zdecydowała o systemowym wypowiadaniu umów zawartych z touroperatorami.

- Patrzymy na każdego klienta indywidualnie, także tego z branży turystycznej. Jeśli zakwalifikujemy klienta do grupy podwyższonego ryzyka lub to ryzyko rośnie, prosimy o dodatkowe zabezpieczenia finansowe. Jeśli ich nie otrzymujemy, możemy wypowiedzieć umowy, jeśli paragrafy umowy na to pozwalają - podkreślił.Jak dodał, w rynek instytucji zajmujących się rozliczaniem transakcji wpisane jest stałe ryzyko. "To ryzyko jest jednak ograniczane odpowiednim zabezpieczeniem finansowym. eCard zabezpiecza się na bieżąco" - powiedział.

Płatnicze potentaty

MasterCard to firma i organizacja zrzeszająca ponad 25 tys. finansowych wydających karty płatnicze sygnowane marką i logo MasterCard. Notowana na giełdzie nowojorskiej. Visa Europe jest stowarzyszeniem 4,6 tys. europejskich banków i instytucji finansowych, które wspólnie zarządzają organizacją, jej systemami i działalnością.  Visa sama nie wydaje żadnych kart płatniczych, nie zawiera umów z detalistami - stanowi to domenę banków członkowskich.

eService i eCard zajmują się obsługą i rozliczaniem transakcji płatniczych w punktach handlowo-usługowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane