• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Nie zapłacimy za stocznie droższym gazem

Nie zapłacimy za stocznie droższym gazem
Foto: TVN24 Foto: Co łączy umowę na gaz i na stocznie?

- Nie ma żadnego związku między kontraktem na dostawy gazu z Kataru, a inwestowaniem przez ten kraj w polskie stocznie - powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Rzecznik Praw Obywatelskich, obawia się jednak, że rząd "wcisnął" stocznie Katarczykom i zobowiązał się kupić od nich gaz za więcej niż jest on wart.

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do ministra skarbu Aleksandra Grada o wyjaśnienie, czy istnieje związek między sprzedażą majątku stoczni Gdyni i Szczecin, a kontraktem gazowym zawartym przez PGNiG z katarską firmą Quatargas.
- Publicznie stawiane są zarzuty, iż rzeczywiste koszty sprzedaży majątku stoczni zostaną przerzucone na konsumentów gazu - napisał Janusz Kochanowski w liście do ministra.
- Można mówić jedynie o czasowej zbieżności tych dwóch transakcji. Jakiekolwiek wywodzenie dalej idących skutków z tego zbiegu okoliczności jest nieuprawnione - odpowiada resort ustami swojego wiceszefa Zdzisława Gawlika.

Na początku lipca "GW" sugerowała, że ministerstwo mogło sprzedać stocznie "na siłę" firmie finansowanej przez katarski kapitał i jednocześnie podpisać umowę na kupno gazu z Kataru na niekorzystnych dla Polski warunkach.

Transakcje niesprzężone

Wiceminister podkreślił, że majątek stoczni był sprzedawany w pakietach. - Sprzedaż miała charakter bezwarunkowy. Oznacza to, że na nabywców nie mogły być nakładane jakiekolwiek zobowiązania. Nabywców aktywów majątku stoczni było kilkunastu. Każdy z nich zamierza prowadzić na tym terenie określoną aktywność gospodarczą - podkreślił Gawlik.

Pod koniec czerwca w Katarze została zawarta umowa na dostawy skroplonego gazu do Polski. Kontrakt podpisały katarski dostawca gazu LNG Qatargas oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Wcześniej minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że katarski fundusz QInvest jest inwestorem w firmie Polskie Stocznie, która będzie głównym właścicielem majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.

mkg ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane