• rozwiń

Nie zabraknie pieniędzy na emerytury

Nie zabraknie pieniędzy na emerytury
Foto: TVN24 Foto: ZUS do końca roku spłaci całe zadłużenie w bankach

Nie zabraknie pieniędzy na wypłatę rent i emerytur - zapewniła w piątek PAP wiceprezes ZUS Mirosława Boryczka. FUS dostał juz całą dotację z budżetu w tym roku. Jednak zdaniem prezes sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest dobra, a wpływy ze składek za ten rok są wyższe od przewidywanych.

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) bezpośrednio zajmuje się wypłatą emerytur i rent z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Finansowany jest głównie ze składek potrącanych z pensji ubezpieczonych. Pokrywają one jednak przeciętnie zaledwie ok. 57 proc. rocznych potrzeb Funduszu. Do tego dochodzą dotacje z budżetu państwa, pożyczki z banków i budżetu, a od 2010 rok także środki z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

70 mld zł ze składek

Na piątkowym posiedzeniu zespołu ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej Boryczka poinformowała, że za okres od 1 stycznia do 30 września 2010 roku wpływy do FUS pochodzące ze składek ubezpieczonych wyniosły prawie 70 mld zł. Jest to ponad 75 proc. wpływów planowanych na cały 2010 rok.

- FUS wykorzystał już całą dotację budżetową na 2010 rok, która wynosiła prawie 38 mld zł. Teraz, zgodnie z planem, rozpoczęło się przekazywanie do FUS środków z FRD. W 2010 roku ma to być łączna kwota 7,5 mld zł. Na konto FRD trafiło już ok. 6,5 mld zł i do przekazania zostało jeszcze ok. 1 mld zł, co nastąpi ok. 9-10 listopada - powiedziała PAP Boryczka.

Pożyczka z budżetu

Przypomniała też, że minister finansów przewidział udzielenie FUS w 2010 roku nieoprocentowanej pożyczki z budżetu państwa na prawie 5,4 mld zł.

- Dzięki temu na koniec roku FUS przestanie mieć jakiekolwiek zadłużenie w bankach - zaznaczyła wiceprezes ZUS. Dodała, że obecnie wynosi ono ok. 1,5 mld zł.

Boryczka wyjaśniła, że FUS nadal będzie miał stale dostępne bankowe linie kredytowe. Ich obecna wysokość to ok. 3,1 mld zł.

- Linie te mogą być zawsze wykorzystane dla zapewnienia bieżącej płynności finansowej FUS. Jest to potrzebne, gdyż najwięcej składek do Funduszu wpływa ok. 17 dnia każdego miesiąca, natomiast wypłaty świadczeń dokonywane są co pięć dni. Dostępność linii kredytowych eliminuje niebezpieczeństwa, że nie wystarczy pieniędzy na bieżące emerytury i renty - powiedziała.

Co z rezerwą demograficzną?

Wiceprezes ZUS zaznaczyła, że przekazanie do FUS części środków zgromadzonych w FRD nie spowoduje większych problemów finansowych w Funduszu, który - co do zasady - ma stanowić zabezpieczenie wypłaty świadczeń emerytalnych i rentowych, np. na wypadek kryzysu demograficznego.

40 proc. dochodów FRD pochodzi z prywatyzacji. Pozostałe to część składki ubezpieczeniowej potrącanej z pensji zatrudnionych.

- Na początku 2010 roku na koncie FRD było 9,7 mld zł. Przewidujemy, że na koniec roku, mimo przekazania 7,5 mld zł do FUS, w FRD będzie ponad 11 mld zł - poinformowała Boryczka.

Oceniła, że mimo kryzysu na rynkach finansowych Fundusz okazał się stabilnym zabezpieczeniem środków obecnych i przyszłych emerytów.

- Za ostatnie trzy lata FRD ma lepsze wyniki inwestycyjne niż Otwarte Fundusze Emerytalne. Jednostka Funduszu wzrosła w tym czasie o 6,9 proc., podczas gdy najlepsze OFE osiągnęły wynik 4,9 proc. - powiedziała Boryczka.

Aktualna liczba emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia z FUS to ok. 7,4 mln osób. Przeciętne świadczenie emerytalno-rentowe wynosi ok. 1.600 zł brutto.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane