• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Nie zablokują Modlina. Za 7 mln zł

Nie zablokują Modlina. Za 7 mln zł
Foto: TVN24 Foto: Modlin zasiedliły ptaki?

Gdy budowa lotniska w podwarszawskim Modlinie wreszcie ruszyła, nad inwestycją zawisło nowe niebezpieczeństwo. Organizacja ekologów twierdzi, że w jej wyniku ucierpią siedliska ptaków. Inwestorowi wskazuje jednak radę: niech za 7 milionów złotych wykupi bagna i tam przeniesie ptactwo.

Zdaniem ekologów na terenie inwestycji znajdują się siedliska ptaków. Jeżeli inwestor kupi 700 ha bagien w Puszczy Białej i przeniesie tam ptaki z Modlina, protestu nie będzie. Gazeta nie zdołała ustalić, kto jest właścicielem wskazanych terenów, ale twierdzi, że mogą to być osoby powiązane z tą samą organizacją ekologów.

Inwestycja ma być gotowa przed Euro 2012. Stawiające żądania Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków to ta sama organizacja, która wstrzymała już wcześniej budowę mostu Północnego w Warszawie i modernizację wałów przeciwpowodziowych.

- Tylko jak przenieść ptaki w inne miejsce? - zastanawia się cytowany przez gazetę Adrian Furgalski, dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jego zdaniem pseudoorganizacje ekologiczne działają nie tylko na niekorzyść inwestorów, ale też prawdziwych ekologów, i powinny być ścigane przez sądy, które nadzorują ich działalność.

- Nigdy nie składaliśmy zarządowi portu takiej propozycji - mówi "DGP" Marcin Dudek z OTOP. Jednocześnie jednak dodaje, że Towarzystwo na lokalizację portu lotniczego w Modlinie się nie zgadza i liczy, że jego racje potwierdzi niebawem samorządowe Kolegium Odwoławcze. - Zgłosiliśmy zastrzeżenia do decyzji środowiskowej - przyznaje.

Dudek dodaje, że chodzi także o bezpieczeństwo ludzi, bo siedliska ptaków w okolicy lotniska stanowią zagrożenie dla samolotów: jego zdaniem trasy lotów ptaków będą się krzyżować z kierunkami startów i lądowań maszyn.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane