• rozwiń

Raport: PIT - ostatni dzwonek

Nie wysłałeś PIT-a? Paweł Blajer wyjaśnia, co zrobić

Co zrobić, gdy biuro podróży odwoła nasz wyjazd? Wyjaśnia Paweł Blajer Odtwórz: Co zrobić, gdy biuro podróży odwoła nasz wyjazd? Wyjaśnia Paweł Blajer
Co zrobić, gdy biuro podróży odwoła nasz wyjazd? Wyjaśnia Paweł Blajer "Źródło: TVN24 BiS"

Co zrobić, gdy na czas, czyli do północy 30 kwietnia nie wysłaliśmy PIT-a z rozliczeniem dochodów za 2013 rok. Teoretycznie grozi nam mandat w wysokości od co najmniej 168 złotych do nawet 33 tysięcy złotych. Jednak mamy szansę, aby uniknąć mandatu. Co zrobić, by nie zapłacić kary za spóźnienie rozliczenie z fiskusem? Paweł Blajer odpowidział w programie "Biznes dla Ludzi.

Zeznanie roczne złożyć muszą wszystkie osoby, które w danym roku uzyskiwały przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Po terminie

Termin końcowy złożenia zeznania podatkowego minął 30 kwietnia o godz. 23:59. Podatnicy, którzy deklaracji nie złożyli w terminie, powinni liczyć się z konsekwencjami takiego działania i karą za opóźnienie.

Co zrobić, gdy spóźniliśmy się z rozliczeniem zeznania podatkowego? - Jeżeli spóźniliśmy się z rozliczenia zeznania podatkowego należy złożyć formalne pismo, w którym składamy tzw. czynny żal. To wytrych do tego, aby uniknąć odpowiedzialności karnej w postaci mandatu za niezłożenie PIT-u w terminie do 30 kwietnia - mówi Grzegorz Baran, dorada podatkowy KPP Baran & Pluta.

Jak wypełnić?

- W piśmie należy wpisać swoje dane we wskazanych miejscach, wraz z miejscowością i datą złożenia pisma. Warto podkreślić, że im szybciej złożymy nasz "czynny żal" i zeznanie podatkowe, tym dla nas lepiej. Natomiast wpisując adres należy podać miejsce, gdzie obecnie mieszkamy, a nie tam gdzie jesteśmy zameldowani. Chyba, że są to te same miejsca, ale często bywa odwrotnie - podpowiada Grzegorz Baran.Doradca podatkowy podpowiada, że w rubryce, gdzie należy wpisać NIP bądź numer PESEL należy wybrać drugą opcję, gdy nie prowadzimy działalności gospodarczej. - Natomiast, gdy prowadzimy firmę wpisujemy NIP - mówi Grzegorz Baran. - Warto wspomnieć, że pismo kierujemy do naczelnika urzędu skarbowego właściwego do naszego miejsca zamieszkania, czyli dokładnie tam, gdzie trafia nasze zeznanie podatkowe - doradza Grzegorz Baran.

Co wpisać?

Wypełniając pismo należy wskazać przyczynę faktu, że spóźniliśmy się ze złożeniem zeznania podatkowego w terminie. - Przykładowo możemy napisać "Niniejszym zawiadamiam naczelnika urzędu skarbowego o popełnieniu przeze mnie czynu zabronionego polegającego na niezłożeniu zeznania podatkowego np. PIT-37 w ustawowym terminie do 30 kwietnia 2014 roku" - wyjaśnia Grzegorz Baran i dodaje, że poniżej powinniśmy wyjaśnić również okoliczności, które przyczyniły się do faktu opóźnienia złożenia PIT-u.- Musimy wyjaśnić dlaczego spóźniliśmy się ze złożeniem zeznania podatkowego. Najlepiej, aby przyczyna była rzeczywista. Jeśli zapomnieliśmy, to lepiej podać bardziej realną przyczynę np. że za późno wróciliśmy z urlopu, bądź że nie otrzymaliśmy od naszego pracodawcy PIT-u - twierdzi Grzegorz Baran i dodaje, że bardzo ważne jest, aby całe pismo na koniec czytelnie podpisać. - Bez podpisu pismo jest nieważne - dodaje.

Aby uniknąć kary za spóźnione złożenie rozliczenia podatkowego należy w urzędzie skarbowym złożyć stosowne podanie, w którym wyrażamy tzw. czynny żal - zobacz wzór podania w PDF.

Program "Biznes dla ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane